Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze • • •

Budapeszt uhonorował Jana Pawła II. Odsłonięto jego pomnik w bazylice św. Stefana

Pomnik św. Jana Pawła II został odsłonięty w poniedziałek w bazylice św. Stefana w Budapeszcie podczas mszy dziękczynnej za pontyfikat papieża Polaka. Potem odprawiono także mszę w intencji dziękczynnej za św. Jana Pawła II w Kościele Polskim.

Bazylika Św. Stefana w Budapeszcie
pixabay.com

Biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej i proboszcz bazyliki św. Stefana Gyoergy Snell pobłogosławił pomnik polskiego papieża podczas mszy koncelebrowanej wspólnie z proboszczem polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztofem Grzelakiem. Msza była transmitowana na żywo w internecie.

Wykonany z brązu pomnik naturalnych rozmiarów został zaprojektowany przez węgierskich artystów, braci Laszlo i Norberta Kotormanów. Stanął wewnątrz bazyliki zaraz przy wejściu. Jan Paweł II jest na nim przedstawiony z obiema dłońmi uniesionymi w geście błogosławieństwa.

Pomnik jest osobistym darem Snella. Kiedy go rano odsłonięto, bazylika była jeszcze sprzątana i odkażana przed otwarciem po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Poniedziałek jest pierwszym dniem, kiedy w archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej można już publicznie odprawiać msze.

Wierni – zarówno Polacy, jak i Węgrzy - byli już natomiast obecni podczas późniejszej mszy w Kościele Polskim, koncelebrowanej przez ks. Grzelaka. Mszę odprawiono po polsku, ale było czytanie po węgiersku.

W Kościele Polskim znajdują się od 2015 r. relikwie krwi św. Jana Pawła II. Ks. Grzelak prosząc o wstawiennictwo polskiego papieża udzielił nimi błogosławieństwa. „To dla nas ważne, bo to nas wspiera w naszych prośbach i dziękczynnych modłach do Jana Pawła II, daje poczucie bliskości i wyraża wagę tego miejsca” – powiedziała członkini zarządu Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Katarzyna Takacsne Kalińska.

Dodała, że polscy wierni na Węgrzech odbierają jako „dobry znak” fakt, że właśnie 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II jest dniem, kiedy w Budapeszcie można odprawiać po raz pierwszy po przerwie liturgie publiczne.

Nikt nawet nie marzył, że właśnie od tego dnia będzie można nie tylko duchowo łączyć się w Eucharystii i uczestniczyć wspólnie w ważnych dla nas wydarzeniach religijnych

 – powiedziała.

Msza w Kościele Polskim odprawiona została w ramach akcji „100x100 – sto Mszy św. na setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły“.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Budapeszt #rocznica #Jan Paweł II #stulecie #Węgry

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo