Sejm uchwalił w miniony wtorek ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 roku. Zakłada ona, że w tych wyborach głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Ustawa w środę trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

Szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski przekazał, że wspólne posiedzenie połączonych komisji: ustawodawczej, praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej odbędzie się w czwartek 21 maja o godz. 13:00. Poinformował też, że zamówił ws. ustawy ekspertyzy od konstytucjonalistów, wystąpił m.in. do PKW, OBWE i Sądu Najwyższego o opinie, a także zaprosił przedstawicieli MSZ i resortu zdrowia na posiedzenie komisji.

Wicemarszałek Morawska-Stanecka przekazała, że ustawę trzeba poprawić.

"To widać na pierwszy rzut oka, że ona zawiera takie przepisy, które moim zdaniem budzą pewne kontrowersje i wątpliwości. Czekamy też na opinię ekspertów, mają do czwartku spłynąć"

- podkreśliła.

Pytana, kiedy jej zdaniem Senat mógłby się zająć ustawą na posiedzeniu plenarnym, odparła:

"Gdy się komisja zbierze, przyjdą opinie ekspertów, to będziemy wiedzieli, czy potrzebujemy jeszcze jakiś czas, aby coś zrobić, ale myślę, że w przyszłym tygodniu".

We wtorek o godz. 14:00 w Senacie ma być kontynuowany okrągły stół ws. wyborów. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych, a także prezydium Senatu z marszałkiem Tomaszem Grodzkim.