"Papież Polak sprawił, że Kościół jest inny". Kard. Nycz o "nieodkrytym skarbie" nauczania Jana Pawła II

- Nauczanie Jana Pawła II jest ciągle nieodkrytym skarbem Kościoła, trzeba po nie sięgnąć – zaapelował kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski za wstawiennictwem Jana Pawła II modlił się dziś rano w Bazylice św. Krzyża w Warszawie.

Jan Paweł II
By Radomił Binek - photo taken by Radomił Binek, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9740

W nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii kard. Nycz podkreślił, że Jezus posyła wiernym Ducha św., który sprawia, że stają się zjednoczeni z całą Trójcą Świętą, a Kościół rozwinął się na cały świat.

Kapłan wspominał pierwsze pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas których Ojciec Święty razem z pątnikami, wypraszał dla Polaków Ducha Świętego. Przypomniał, jak papież Polak powtarzał, że to "Chrystus jest kluczem do zrozumienia człowieka, ponieważ bez Chrystusa nie da się do końca zrozumieć ludzkiej natury".

Kard. Nycz wspomniał, że w sobotę 2 czerwca 1979 samolot z Janem Pawłem II na pokładzie, wylądował na lotnisku Okęcie. Tego samego dnia po południu, pośród wiwatującego tłumu, padły słynne później słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Hierarcha dodał, że była to pielgrzymka o Duchu Świętym zakończona „wielkim bierzmowaniem dziejów” i ponadczasowym wezwaniem: „weźmijcie Ducha Świętego”, „Ducha nie gaście”.

- Nieraz stawiamy pytanie, co by powiedział Jan Paweł II dziś, w czasie trudnym dla całego świata – pandemii, która nas ogranicza, pozbawia wielu rzeczy, jest czasem strachu o przyszłość, o życie, co by nam powiedział Jan Paweł II? Myślę, że powiedziałby właśnie to wszystko co podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski i na początku pontyfikatu - „Nie lękajcie się! Chrystus jest z wami. Otwórzcie serce na Jezusa, bez niego nie potraficie tego wszystkiego zrozumieć”

- zaznaczył.

Metropolita warszawski zauważył, że cały Kościół długo przygotowywał się do hucznych obchodów 100-lecia urodzin Jana Pawła II, jednak ze względu na epidemię, są one obchodzone skromnie z ograniczonym udziałem wiernych.

- Może dobrze, że zamiast tych wszystkich eventów mamy więcej czasu by wejść w głąb jego nauczania, jego pontyfikatu

– stwierdził. Duchowny podkreślił, że rocznice są ważne o tyle, o ile przybliżają osobę, której dotyczą.

- Nauczanie Jana Pawła II jest ciągle nieodkrytym skarbem Kościoła, trzeba po nie sięgnąć

– nadmienił.

Kard. Nycz wspomniał również o liście Benedykta XVI, przygotowanym na jubileusz. Duchowny podkreślał w nim szczególne znaczenie świętości Jana Pawła II, w której objawiała się dobroć i miłość Boga. - Całe jego życie było objawieniem miłości i dobroci Boga to istota jego świętości – powiedział.

Zdaniem metropolity warszawskiego, papież Polak sprawił, że Kościół stał się inny. Uczył zachwytu Chrystusem i Kościołem, a dzięki swoim licznym pielgrzymkom po całym świecie, przekazał ten zachwyt dalej. Duchowny zaznaczył, że Wojtyła przypominał światu o dekalogu i stawiał człowiekowi bardzo wysokie wymagania. Jednocześnie pamiętał jednak, o słabości i grzeszności istoty ludzkiej, która nie jest powodem by rezygnować. - Zawsze czynił to z ukazaniem prawdy o miłosierdziu Bożym. Mówił: „miłosierdzie jest i powinno być nowym imieniem miłości” - dodał hierarcha.

Homileta zauważył, że Bóg od początku przygotowywał Karola Wojtyłę do wypełniania swojego powołania, a że był on człowiekiem niezwykle pracowitym doskonale potrafił rozwijać swoje liczne talenty.

Wszystkie zdolności, które Bóg mu dał pieczołowicie rozwijał, przecież nawet nie przypuszczał, że kiedyś może mu się to przydać jako papieżowi – zauważył kard. Nycz. Dodał, że właśnie dzięki temu był niezwykle skuteczny w głoszeniu Ewangelii. - Był człowiekiem wszechstronnie wykształconym i uzdolnionym. Wpatrujmy się w ten sposób rozwijania powołania i talentów, żebyśmy potrafili naśladować go w podejściu do daru powołania i daru talentów – zachęcił na zakończenie kard. Nycz.

 

 Źródło: KAI, niezalezna.pl

 

#Jan Paweł II #kard. Kazimierz Nycz

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo