Rocznica urodzin Jana Pawła II. Samotna msza papieża Franciszka

W 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II papież Franciszek odprawi rano mszę w kaplicy przy jego grobie w bazylice Świętego Piotra . Liturgia odbędzie się bez udziału wiernych, z powodu pandemii koronawirusa. Przed wybuchem epidemii planowana była msza dla narodowej pielgrzymki z Polski.

Grób św. Jana Pawła II / By Fczarnowski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47407608

Papieską mszę dla tysięcy Polaków, którzy oczekiwani byli w Rzymie, zapowiadano na niedzielę, czyli w przeddzień rocznicy. Chodziło o to, by w dniu świątecznym mogło w niej wziąć udział jak najwięcej osób. Majowa pielgrzymka została odwołana w związku z sytuacją epidemiczną.

O godzinie 7.00 w poniedziałek papież odprawi mszę w kaplicy świętego Sebastiana w bazylice, gdzie od 2011 roku znajduje się grób polskiego papieża, przeniesiony z grot watykańskich po beatyfikacji. Msza będzie transmitowana przez watykańskie media, także do Polski. Franciszek zachęcił wiernych do duchowego udziału, przypominając o mszy podczas środowej audiencji generalnej.

Dzień rocznicy będzie w Watykanie szczególny także dlatego, że właśnie wtedy, wkrótce po porannej mszy, po wielotygodniowej przerwie z powodu pandemii, bazylika Świętego Piotra zostanie ponownie otwarta dla wiernych. Zakończy się tym samym niemający precedensu okres w najnowszej historii Kościoła, czyli zamknięcia świątyni i całego placu Świętego Piotra. W całych Włoszech od tego dnia można będzie odprawiać msze z udziałem wiernych. Na wymowę tego nadzwyczajnego zbiegu okoliczności w kontekście przypadającej wtedy rocznicy urodzin papieża Polaka zwrócił uwagę przewodniczący włoskiego Episkopatu kardynał Gualtiero Bassetti.

Bazylika Świętego Piotra jest już przygotowana na ponowne przyjęcie wiernych. W piątek specjaliści przeprowadzili tam skrupulatne prace dezynfekcyjne. Oczyszczono posadzki, ołtarze, nawy, marmurowe rzeźby i kaplice, w tym także tę grobu polskiego papieża.

W 100. rocznicę jego urodzin będzie można tam się modlić; oczywiście przy zachowaniu wszystkich wymaganych środków bezpieczeństwa sanitarnego, przede wszystkim dystansu społecznego.

Oficjalny , multimedialny portal Stolicy Apostolskiej Vatican News publikuje materiały przypominające pontyfikat polskiego papieża. Zamieścił m.in. wypowiedź postulatora jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego księdza Sławomira Odera, który powiedział, że przykład rodziny papieża to wzór "świętości z sąsiedztwa". W ten sposób nawiązując do określenia używanego przez Franciszka odniósł się do niedawnego otwarcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego rodziców Karola Wojtyły.

W poniedziałkową rocznicę 100-lecia urodzin wspomnienia o polskim papieżu zapowiedziały wszystkie programy publicznej włoskiej telewizji, w tym poranny magazyn „Uno Mattina” i popołudniowy „La vita in diretta” w RAI1. Wiele materiałów nada stacja RAI News24.

Jubileuszowi 100-lecia poświęcona będzie cała ramówka kanału RAI Storia.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jan Paweł II

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo