To oznacza, że od początku epidemii w Irlandii na Covid-19 zmarły 1533 osoby. Jednak w ostatnich dniach liczba zgonów wyraźnie spadła - sobota jest siódmym dniem w ciągu ostatnich ośmiu, gdy nie przekracza ona 20.

Liczba wszystkich wykrytych dotychczas zakażeń wynosi 24048, z czego prawie 19,5 tys. już wyzdrowiało. Po raz ostatni dobowa liczba nowych przypadków była niższa niż 100 w dniu 18 marca.

Zmniejsza się także liczba pacjentów w szpitalach i na oddziałach intensywnej terapii. W szpitalach jest obecnie 390 osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa i 298 kolejnych z jego podejrzeniem. Tydzień temu było to odpowiednio 535 i 257 pacjentów, czyli łącznie ich liczba spadła o ponad 100.

Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 56 pacjentów, u których potwierdzono Covid-19 oraz 17 kolejnych z podejrzeniem tej choroby. W szczytowym momencie epidemii na oddziałach intensywnej terapii było 160 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

W związku z danymi wskazującymi na słabnięcie epidemii w Irlandii minister zdrowia Simon Harris zapowiedział w sobotę, że jeszcze przed końcem bieżącego tygodnia wyda zmodyfikowane wytyczne regulujące to, które sklepy i przedsiębiorstwa będą mogły zostać otwarte od poniedziałku, gdy rozpocznie się pierwszy z pięciu etapów znoszenia ograniczeń. Podkreślił, że te, które wznowią działalność nie mając na to zgody, będą łamały prawo.

Harris przypomniał też, że zaleceniem rządu nadal pozostaje, by nie wychodzić z domów poza niezbędnymi sytuacjami.