Zaradkiewicz zwrócił się do Andrzeja Dudy o zmianę regulaminu SN. Jest już odpowiedź z Pałacu

Sędzia Kamil Zaradkiewicz, jeszcze jako wykonujący obowiązki I prezesa SN, zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmiany regulaminu Sądu Najwyższego po odroczeniu w środę bez terminu obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN mającego wyłonić pięciu kandydatów na nowego I prezesa. - Prezydent na tym etapie nie podjął jeszcze decyzji o zmianie regulaminu SN - poinformował dzisiaj szefowa KPRP, Halina Szymańska

Kamil Zaradkiewicz
fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

W datowanej na 14 maja i zamieszczonej dzisiaj po południu na stronie SN odpowiedzi szefowej Kancelarii Prezydenta poinformowano, że prezydent na tym etapie nie podjął decyzji o zmianie prezydenckiego rozporządzenia z marca 2018 r., czyli regulaminu SN.

- Powszechnie obowiązujące przepisy regulujące tę materię przy wyborach kandydatów na poprzednich Pierwszych Prezesów SN były mniej szczegółowe, a jednak możliwym było przedstawienie kandydatów Prezydentowi RP

 - zaznaczyła w tym piśmie Szymańska.

Przypomniała jednocześnie, że na podstawie obowiązujących przepisów ustawy i regulaminu SN 27 lutego br. przeprowadzone zostały w całości ostatnie wybory kandydatów na prezesa Izby Karnej SN. Wówczas kandydatami, spośród których prezydent powoła prezesa Izby Karnej, zostali sędziowie: Jerzy Grubba, Jarosław Matras i Michał Laskowski. 

W piątek przed południem Kancelaria Prezydenta przekazała, że Andrzej Duda w związku z rezygnacją sędziego Zaradkiewicza z wykonywania obowiązków I prezesa SN, powierzył pełnienie funkcji p.o. I prezesa tego sądu sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu. Zaradkiewicz oświadczał w piątek przed południem, że jego rezygnacja z przewodniczenia SN jest wyrazem protestu wobec utrudniania prac zgromadzenia sędziów SN.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, któremu przewodniczył sędzia Zaradkiewicz, od ubiegłego piątku obradowało w celu wyboru pięciu kandydatów na I prezesa SN. Po trzech dniach posiedzenia sędziom udało się zakończyć etap formalny obrad i przejść do fazy wyłaniania kandydatów na nowego I prezesa SN. Zaradkiewicz poinformował w środę o odroczeniu bez terminu obrad zgromadzenia. Zapowiedział wówczas też, że zwróci się do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego z uwagi na zaistniałe istotne wątpliwość interpretacyjne.

W piątek po południu zespół prasowy SN poinformował natomiast, że na mocy zarządzenia sędziego Stępkowskiego obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN mającego wyłonić kandydatów na nowego I prezesa tego sądu, wznowione zostaną za tydzień, 22 maja.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Halina Szymańska #Sąd Najwyższy #Kancelaria Prezydenta #Kamil Zaradkiewicz

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo