Dzisiaj przed południem Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda w związku z rezygnacją sędziego Kamila Zaradkiewicza z wykonywania obowiązków I prezesa SN, powierzył pełnienie funkcji p.o. I prezesa tego sądu sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, któremu przewodniczył sędzia Zaradkiewicz, od ubiegłego piątku obradowało w celu wyboru pięciu kandydatów na I prezesa SN. Po trzech dniach posiedzenia sędziom udało się zakończyć etap formalny obrad i przejść do fazy wyłaniania kandydatów na nowego I prezesa SN. Zaradkiewicz poinformował w środę o odroczeniu bez terminu obrad zgromadzenia.

Sędzia Zaradkiewicz oświadczył, że jego rezygnacja z przewodniczenia SN jest wyrazem protestu wobec utrudniania prac zgromadzenia sędziów SN.

- Jestem głęboko zbulwersowany podważaniem kompetencji prowadzącego zgromadzenie; ignorowaniem nie tylko czynności porządkowych, lecz również licznymi zachowaniami, w tym nieprawdziwymi oskarżeniami o moje rzekome polityczne motywacje

- mówił.

Z kolei sędzia Stępkowski w swej wypowiedzi dla mediów wkrótce potem zapewnił, że obrady zgromadzenia będą kontynuowane. Zapowiedział przy tym, że termin wznowienia tych obrad będzie konsultował z prezesami izb tego sądu.

- Tak ażeby był to termin, który nie będzie odbierany jako niedogodny - dodawał. Ocenił ponadto, że decyzję prezydenta uznaje "za gest dobrej woli wykonany w kierunku sędziów stanowiących większość zgromadzenia".

- Zarządzeniem pełniącego obowiązki I prezesa SN Aleksandra Stępkowskiego obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN zwołanego w celu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa SN wznowione zostaną w piątek 22 maja br. o godz. 10

 - poinformowała dzisiaj po południu Martyna Łuczak z zespołu prasowego SN.

Jak dodała, szczegółowe informacje dotyczące udziału mediów w tym zgromadzeniu zostaną przekazane w przyszłym tygodniu.