"Sąd Najwyższy potrzebuje kierownictwa". Nowy p.o. I Prezesa już podał termin wznowienia obrad

Nowo wskazany przez prezydenta Andrzeja Dudę p.o. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, sędzia Aleksander Stępkowski, podał termin wznowienia obrad sędziów SN. Zgromadzenie Ogólne ma ponownie zebrać się 22 maja i zająć wyborem kandydatów na nowego I Prezesa.

zdjęcie ilustracyjne
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dzisiaj przed południem Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda w związku z rezygnacją sędziego Kamila Zaradkiewicza z wykonywania obowiązków I prezesa SN, powierzył pełnienie funkcji p.o. I prezesa tego sądu sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, któremu przewodniczył sędzia Zaradkiewicz, od ubiegłego piątku obradowało w celu wyboru pięciu kandydatów na I prezesa SN. Po trzech dniach posiedzenia sędziom udało się zakończyć etap formalny obrad i przejść do fazy wyłaniania kandydatów na nowego I prezesa SN. Zaradkiewicz poinformował w środę o odroczeniu bez terminu obrad zgromadzenia.

Sędzia Zaradkiewicz oświadczył, że jego rezygnacja z przewodniczenia SN jest wyrazem protestu wobec utrudniania prac zgromadzenia sędziów SN.

- Jestem głęboko zbulwersowany podważaniem kompetencji prowadzącego zgromadzenie; ignorowaniem nie tylko czynności porządkowych, lecz również licznymi zachowaniami, w tym nieprawdziwymi oskarżeniami o moje rzekome polityczne motywacje

- mówił.

Z kolei sędzia Stępkowski w swej wypowiedzi dla mediów wkrótce potem zapewnił, że obrady zgromadzenia będą kontynuowane. Zapowiedział przy tym, że termin wznowienia tych obrad będzie konsultował z prezesami izb tego sądu.

- Tak ażeby był to termin, który nie będzie odbierany jako niedogodny - dodawał. Ocenił ponadto, że decyzję prezydenta uznaje "za gest dobrej woli wykonany w kierunku sędziów stanowiących większość zgromadzenia".

- Zarządzeniem pełniącego obowiązki I prezesa SN Aleksandra Stępkowskiego obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN zwołanego w celu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa SN wznowione zostaną w piątek 22 maja br. o godz. 10

 - poinformowała dzisiaj po południu Martyna Łuczak z zespołu prasowego SN.

Jak dodała, szczegółowe informacje dotyczące udziału mediów w tym zgromadzeniu zostaną przekazane w przyszłym tygodniu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Aleksander Stępkowski #I Prezes Sądu Najwyższego #Sąd Najwyższy #Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo