Formalnie granice lądowe, morskie i powietrzne zostały otwarte o północy z czwartku na piątek. Jest to pierwszy taki przypadek współpracy państw UE na drodze łagodzenia warunków kwarantanny wprowadzonej po wybuchu epidemii koronawirusa.

Kraje bałtyckie powzięły aktywne działania w walce z wirusem

 - powiedział Linkeviczius, którego cytuje komunikat litewskiego MSZ.

Osiągnięty postęp w zmniejszaniu rozprzestrzeniania się choroby pozwolił trzem krajom znieść ograniczenia i podjąć ważne decyzje, by ich mieszkańcy ponownie podróżowali bez ograniczeń

- zaznaczył.

W komunikacie podkreśla się, że „jest to ważne dla rozwoju gospodarek trzech krajów, turystyki i kontaktów międzyludzkich”.

Obywatele Litwy, Łotwy i Estonii mogą już swobodnie przemieszczać się po regionie, jednak wobec osób przybywających z zewnątrz obowiązywać będzie nadal 14-dniowa kwarantanna. Państwa bałtyckie zamierzają rozszerzyć strefę przemieszczania się bez ograniczeń o Polskę i Finlandię.

Minister spraw wewnętrznych Litwy Rita Tamaszuniene podała podczas piątkowej konferencji prasowej informację od władz w Warszawie, że Polska kontrole na granicach przedłużyła do 12 czerwca. Od poniedziałku natomiast Polska i Litwa otworzyły swoją granicę bez wymogu dwutygodniowej izolacji dla osób prowadzących działalność gospodarczą, biznesową i naukową.

Ogólna liczba zakażeń koronawirusem na Litwie w piątek wyniosła 1523; dotychczas w tym kraju na Covid-19 zmarło 54 ludzi. Na Łotwie liczba zakażeń wynosi 970, przypadków śmiertelnych – 19. W Estonii odpowiednio 1766 i 63.