Jasna Góra bardziej dostępna dla wiernych. Co z pielgrzymkami?

Sanktuarium maryjne na Jasnej Górze od niedzieli będzie bardziej dostępne dla pielgrzymów. Przez blisko cztery ostatnie tygodnie wstęp był ograniczony tak, by zachować zasadę jednej osoby na każde 15 m kw. powierzchni kościoła czy kaplicy. Teraz będzie to 10 m kw. na osobę.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jak poinformował kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak, po zmianie zasad, od niedzieli do bazyliki jednorazowo będą mogły wejść 92 osoby (zamiast - jak dotąd - 60 osób), a w Kaplicy Matki Bożej w jednym czasie będzie mogło modlić się 69 pielgrzymów (dotąd 45).

Już 20 kwietnia, aby na bieżąco kontrolować ilość osób przebywających w bazylice i połączonych z nią kaplicach, zdecydowano o zamknięciu przejścia z bazyliki do Kaplicy Matki Bożej - do każdego z tych miejsc jest teraz wyłącznie oddzielne wejście.

Kustosz Jasnej Góry, zapraszając do odwiedzana sanktuarium, przypomina o możliwości skorzystania z sakramentu spowiedzi - codziennie w Kaplicy Sakramentu Pokuty, od 6.15 rano do 19.30 wieczorem. Dla zwiedzających Jasną Górę otwarte jest Muzeum 600-lecia.

Na razie nie wiadomo, czy i w jakim zakresie odbędą się tegoroczne piesze pielgrzymki na Jasną Górę. W czwartek w sanktuarium spotkali się kierownicy pieszych pielgrzymek, by rozmawiać o możliwościach ich zorganizowania - chodzi zarówno o pielgrzymki na Jasną Górę, jak i do innych polskich miejsc pielgrzymkowych.

Na spotkanie przyjechało ok. 50 dyrektorów i kierowników diecezjalnych pielgrzymek na Jasną Górę. Księża spotkali się z krajowym koordynatorem pielgrzymek, paulinami i przedstawicielami różnych służb. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, bp Krzysztof Zadarko.

- Rozpoczyna się już sezon pielgrzymkowy w całej Polsce, nie tylko na Jasnej Górze, więc musimy przygotować się odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, które nam towarzyszą. Jest wielka wola i pragnienie u wielu ludzi, aby pielgrzymować. Zdecydowaliśmy, żeby się spotkać i omówić warunki, w jakich możemy pielgrzymować w tym roku

 - powiedział biskup, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Bp Zadarko poinformował, że prowadzone już były wstępne wideokonsultacje w tej sprawie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Głównym Inspektorem Sanitarnym, a także rozmowy z ojcami paulinami - gospodarzami Jasnej Góry.

- Na dzisiaj można powiedzieć, że pielgrzymki są możliwe do zorganizowania; oczywiście w bardzo okrojony sposób, wręcz symboliczny. Chcemy podtrzymać ten symbol pielgrzymowania i nadać temu charakter jak najbardziej bezpieczny. Jeśli pójdą pielgrzymki, to na pewno będą bezpieczne. Na dzisiaj wydaje się, że taka możliwość jest

 – ocenił bp Zadarko.

- Jest nadzieja, że będziemy pielgrzymować. Na pewno obostrzenia będą, ale chcemy iść. Na pewno nie będzie szło tyle osób, jak co roku – wielkie tysiące. Oczywiście każda diecezja decyduje sama, każdy biskup ordynariusz decyzje podejmuje osobiście i odpowiedzialnie, natomiast naszym pragnieniem na tym spotkaniu jest, żeby dać jakieś wytyczne, wskazówki wszystkim księżom, którzy organizują pielgrzymki. Liczymy, że pielgrzymki pójdą – w jakiej ilości, trudno powiedzieć

- powiedział ogólnopolski koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, ks. Marian Janus.

- Jeżeli ta epidemia będzie się wyciszała, to chcemy na Jasną Górę iść, przestrzegając wszystkich reguł, które są konieczne dla bezpieczeństwa księży i wszystkich pątników. Dlatego chcemy wypracować ostateczne decyzje, żeby ułatwić pielgrzymowanie w takiej ilości, na takich zasadach, które będą zatwierdzone i da się je realizować

 - dodał ksiądz koordynator.

W ocenie biskupa Zadarki, nie jest możliwe przeniesienie pielgrzymowania do internetu, jak było to możliwe np. z uczestnictwem w mszach św.

- Nie ma pielgrzymowania wirtualnego, w internecie. To nie jest pielgrzymka - to jest forma duchowego spotykania się przez internet. Możemy się w internecie łączyć duchowo, ale pielgrzymowanie wiąże się z przemieszczaniem się. Chcemy więc zorganizować pielgrzymowanie – to będą wybrani ludzie, symboliczne grupy, ale to będzie pielgrzymowanie. I w szczególności będzie bardzo ważny rys pokutny

 - powiedział hierarcha, cytowany przez biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium.

Ostateczne decyzje dotyczące kształtu tegorocznych pielgrzymek mają być podejmowane w najbliższych tygodniach, zależnie od aktualnej sytuacji epidemicznej. Do końca maja powinny być także sformułowane bezpieczne ramy pielgrzymowania, skonsultowane z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Głównym Inspektorem Sanitarnym i episkopatem.

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze należy do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejsc kultu religijnego w Europie. W ub. roku kościół i klasztor odwiedziło 4,4 mln pielgrzymów i turystów - ok. 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła m.in. liczba pielgrzymów, którzy przybyli do Częstochowy pieszo - w minionym roku na Jasną Górę przyszło 300 pieszych pielgrzymek, w których wędrowało ok. 133 tys. pątników. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Częstochowa #Jasna Góra

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo