Łatwiej o "Czyste Powietrze". Prezydent zapowiedział zmiany w tej edycji programu

"Ułatwimy dostęp do programu 'Czyste powietrze'. Dofinansowania dla rodzin o niższych dochodach będą większe' - zapewnił prezydent Andrzej Duda. "Kwestia walki ze smogiem jest takim wyzwaniem, które łączy Polaków" - ocenił z kolei minister klimatu Michał Kurtyka.

Prezydent Andrzej Duda
twitter.com / @prezydentpl

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent zwracał uwagę, że program "Czyste powietrze", w którym można otrzymać dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów, działa już od dwóch lat. Jego zdaniem program ten może doprowadzić do tego, że powietrze w Polsce będzie czystsze, a w efekcie Polacy będą żyli dłużej.

Cieszę się bardzo, że na poziomie centralnym podjęliśmy w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy bardzo zdecydowane działania ze strony polskiego państwa zmierzające do tego, aby w całej Polsce była możliwość zlikwidowania smogu, zlikwidowania niskiej emisji i doprowadzenia do tego, że powietrze w Polskich miastach, w polskich wsiach, także w mniejszych miejscowościach będzie czyste

 - mówił Duda.

Prezydent wskazywał, że przygotowano nową inicjatywę ustawodawczą, która ma ułatwić dostęp do programu "Czyste powietrze".

Teraz to będzie znacznie łatwiejsze, teraz te dofinansowania dla rodzin o niższych dochodach będą większe

- podkreślił.

Jak przypomniał prezydent, program "Czyste powietrze" zaczął funkcjonować w 2018 roku. "Dziś to już ponad 131 600 złożonych wniosków o wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków" - podkreślił Andrzej Duda.

Zaznaczono, że do podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1400 zł w gospodarstwach wieloosobowych lub 1960 zł w gospodarstwach jednoosobowych.

"Kwestia walki ze smogiem jest takim wyzwaniem, które łączy Polaków" - ocenił minister Michał Kurtyka. Zaznaczył, że w drugiej odsłonie programu Czyste Powietrze, uproszczonej, rząd chce dotrzeć do szerszego grona beneficjentów.

Od samego początku mamy świadomość, że walka ze smogiem, kwestia czystego powietrza, jest wyzwaniem cywilizacyjnym, przed którym stoimy, jako naród, jako państwo, jako mieszkańcy naszego kraju, czy to miast, czy wsi. Chcemy z tym smogiem się rozprawić, chcemy z nim walczyć

 - podkreślił.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

 

#Michał Kurtyka #program czyste powietrze #Andrzej Duda #inicjatywa ustawodawcza #smog #powietrze #czyste powietrze

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo