Nowe limity w warszawskich kościołach. Który z nich pomieści najwięcej wiernych?

Zgodnie z nowymi wytycznymi przedstawionymi w środę przez rząd, od niedzieli, 17 maja zmienią się limity wiernych mogących uczestniczyć mszach św. i nabożeństwach w kościołach. Jak przedstawiają się nowe limity w wybranych warszawskich świątyniach?

Wnętrze kościoła Wszystkich Świętych w Warszawie
By Photo Gallery - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16488518

W niedzielę 17 maja wejdą w życie przepisy państwowe łagodzące obostrzenia dotyczące liczby uczestników nabożeństw w świątyniach w czasie pandemii. Obecnie na każde 15 mkw. powierzchni kościoła może wejść jedna osoba. Zgodnie z nowymi zasadami, wejdzie jedna osoba na 10 mkw. W związku z tym, księża proboszczowie w najbliższych dniach podadzą do wiadomości publicznej liczbę wiernych, którzy będą mogli modlić się w czasie liturgii.

Z danych wynika, że najwięcej wiernych w stolicy będzie mogło uczestniczyć w mszach św. w Świątyni Bożej Opatrzności. Zgodnie z nowymi zarządzeniami na liturgię do wilanowskiego kościoła wejdzie 367 osób, a w Panteonie Wielkich Polaków będzie mogło przebywać kolejne 300.

Drugim pod względem pojemności jest kościół Wszystkich Świętych, do którego może wejść jednorazowo 210 osób; trzecim - świątynia pod wezwaniem Błogosławionego Władysława z Gielniowa na Ursynowie, która będzie mogła pomieścić 180 wiernych.

W diecezji warszawsko-praskiej najwięcej wiernych pomieści bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul Kawęczyńskiej. Od niedzieli 17 maja we mszy św. może tam uczestniczyć 195 osób.

Drugą, co do wielkości, świątynią po prawej stronie Wisły, w której wierni będą mogli wspólnie się modlić, jest licząca ok 1,5 tys. mkw. katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Zgodnie z wytycznymi, w nabożeństwach w niej odprawianych będzie mogło uczestniczyć 150 osób.

W jednej z najliczniejszych parafii, jeśli chodzi o liczbę wiernych - Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła na stołecznym Grochowie, w górnej części kościoła zmieści się 127 osób, natomiast w dolnej 49 osób. Z kolei do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku wejdzie 102 osoby do górnego kościoła i 37 do dolnego.

W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na Bródnie "w liturgii w kościele górnym może uczestniczyć 90 osób, a w kościele dolnym 22 osób, zaś w adoracji Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy może brać dział jednocześnie 7 osób

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#limity wiernych #msze św. #Warszawa #kościoły #stan epidemii

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo