Wypełniamy zalecenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące organizowania wydarzeń w otwartych przestrzeniach, jednocześnie wykazując się inicjatywą: współpraca Muzeum Narodowego z Łazienkami Królewskimi, Krakowa z Warszawą, jest tego znakomitym dowodem

– mówi dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.

W okresie wielu ograniczeń, m.in. związanych z podróżowaniem, proponujemy obcowanie ze sztuką w galerii plenerowej. Dzięki międzymuzealnej współpracy w Warszawie zobaczymy zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, zaś w stolicy Małopolski – dzieła z Łazienek Królewskich.

– podkreśla dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. Zbigniew Wawer.

Ekspozycja prezentowana w Warszawie poświęcona jest miejscom związanym z działalnością Muzeum Książąt Czartoryskich, takim jak Puławy i Kraków, oraz przełomowym datom w historii tej instytucji. W Łazienkach można zobaczyć reprodukcje dzieł zgromadzonych przez Izabelę Czartoryską i jej potomków, wśród nich "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna,"Portret Izabeli Czartoryskiej" Kazimierza Wojniakowskiego, "Zwiastowanie" Mistrza Jerzego, tapiserię "Złoty deszcz" i klucz do świątyni Sybilli w Puławach.

29 maja z "rewizytą" do Krakowa przyjedzie wystawa zapowiadającą nowy sezon działalności Łazienek Królewskich w Warszawie - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Na placu przed Gmachem Głównym MNK pokazywane będą odrestaurowane budynki, kolekcje dzieł sztuki europejskiej oraz kwitnące ogrody.

Pokaz w Warszawie potrwa do końca czerwca (od 31 maja zostanie przeniesiony do Agrykoli), wystawę w Krakowie będzie można oglądać do połowy lipca.