Stanisław Karczewski odwołany z funkcji wicemarszałka Senatu. Na stanowisko wybrano Marka Pęka

Senat odwołał Stanisława Karczewskiego z Prawa i Sprawiedliwości z funkcji wicemarszałka Senatu. Za jego odwołaniem było 93 senatorów, przeciw jeden, 2 wstrzymało się od głosu. Na wicemarszałka z ramienia PiS Senat wybrał Marka Pęka. Za jego powołaniem było 95 senatorów, nikt nie był przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Stanisław Karczewski dzisiaj rano ogłosił rezygnację ze swojej funkcji na rzecz powrotu do wykonywania zawodu lekarza chirurga. Wyjaśnił, że jego decyzja jest podyktowana przedstawieniem przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego opinii, w której zakazuje się łączenia tej funkcji i możliwości wykonywania zawodu lekarza.

Karczewski poinformował również, że na wicemarszałka Senatu rekomendowany został senator PiS Marek Pęk.

Stanisław Karczewski jest senatorem PiS od VI kadencji Senatu. Pełni mandat senatora nieprzerwanie od 2005 r. W IX kadencji Senatu, w latach 2015-2019 był marszałkiem Izby Wyższej, a wicemarszałkiem w latach 2011-2015 r. oraz w X kadencji od listopada 2019 r.

Z wykształcenia jest lekarzem ze specjalizacją chirurgii ogólnej. Od 1981 zatrudniony w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie był m.in. dyrektorem oraz ordynatorem oddziału chirurgicznego.

Marek Pęk jest senatorem drugą kadencję. W poprzedniej VIII kadencji był wicemarszałkiem - w czerwcu 2019 roku zastąpił na tym stanowisku Adama Bielana, który został europosłem. Jest synem Bogdana Pęka, byłego posła i senatora, polityka PSL, LPR i PiS.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Stanisław Karczewski #Senat #PiS

lml
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo