Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ), Karol Nawrocki wyjaśnił, że datę udostepnienia placówki zwiedzającym „wybrano nieprzypadkowo” – w środę obchodzimy 119. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki w naszej świadomości, świadomości Polaków, jest symbolem postaw obywatelskich, bo był i ziemianinem i działaczem społecznym i ojcem oraz mężem w drugiej Rzeczpospolitej, ale szczególnie w świadomości Polaków i całego świata pozostaje symbolem walki z systemem niemieckiego nazizmu, sowieckiego komunizmu, ale też symbolem osiągania rzeczy, które są nieosiągalne - przełamywania wszelkich barier, siły i determinacji do walki z rzeczami, które wydają się niemożliwe do pokonania.

 – zaznaczył Nawrocki.

Dyrektor podkreślił, że w ciągu dwóch miesięcy, kiedy to muzeum było zamknięte dla gości, placówka prowadziła działania edukacyjne w internecie.

Przenieśliśmy całą naszą misję do mediów społecznościowych, do sieci. Efekty tej akcji - #M2WSwirtualnie - przeszły wszelkie nasze oczekiwania. W ciągu tych dwóch miesięcy nasze posty zostały wyświetlone 13 milionów razy, zyskaliśmy też 8 tysięcy nowych użytkowników.

 – dodał.

Z kolei kierownik działu bezpieczeństwa MIIWŚ – Waldemar Szulc, poinformował o ograniczeniach, jakie – ze względów bezpieczeństwa, zostały wprowadzone w placówce wraz z jej ponownym otwarciem w środę. Wyjaśnił on, że jednorazowo na wystawie głównej placówki przebywać będzie mogło 400 osób (to ponad 55 proc. mniej niż zwykle). Czasowo zamknięte pozostaną dla gości Kino Muzeum, Strefa VR, biblioteka oraz muzealne bistro i restauracja. Nie będzie też działać szatnia (do dyspozycji zwiedzających pozostają szafki samoobsługowe), a z wind korzystać będą mogły wyłącznie osoby niepełnosprawne.

Zwiedzanie odbywać się będzie w sposób indywidualny - bez przewodników. Do odwołania goście nie będą też mogli korzystać z audioprzewodników. Na wystawie głównej wyłączone zostaną także urządzenia wyposażone w słuchawki, niemożliwe też będzie samodzielne korzystanie ze stanowisk multimedialnych sterowanych dotykiem.

Szulc poinformował, że „nieodzownym obowiązkiem każdego zwiedzającego jest też dezynfekcja rąk przed wejściem do budynku lub zaraz po wejściu do budynku. W całym budynku mamy rozmieszczonych ponad 20 dozowników płynu dezynfekującego. Pozostaje również obowiązek zasłaniania nosa i ust przy użyciu maseczki, przyłbicy bądź też elementów odzieży".