Baltic Pipe to gigantyczny projekt. Nie tylko w wymiarze finansowym... Dlatego każda decyzja, czy finalizacja kolejnego etapu prac, jest śledzona z ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Polsce. Sporo uwagi przykuła wiadomość o wyborze wykonawcy ułożenia gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Będzie to włoska spółka Saipem Limited, z którą umowę podpisał polski operator gazociągów przesyłowych Gaz-System. Wartość kontraktu – około 280milionów euro.

Znany jest termin zakończenia prac i oddania gazociągu do eksploatacji. "Gaz z Szelfu Norweskiego popłynie nową trasą do Polski 1 października 2022 roku" – podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Swój zakres prac włoska spółka zacznie realizować w drugiej połowie tego roku. Wówczas przygotuje na terenie Polski i Danii place budowy w miejscu lądowania gazociągu, a także ruszą prace związane z budową mikrotuneli. Poza tym na morzu rozpocznie się przedmontaż trasy rurociągu. Natomiast w pierwszej połowie przyszłego roku, na Bałtyku pojawią się statki przygotowujące podłoże przy układaniu gazociągu.

Samo układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 roku” - podał Gaz-System. Te informacje pochodziły z początku maja, a we wtorek 11 maja dotarły kolejne. Gaz-System uzyskał od szwedzkiego rządu zgodę na układanie gazociągu. To oznacza zgromadzenie kompletu pozwoleń na budowę wszystkich odcinków gazociągu Baltic Pipe. Co równie ważne - we wszystkich krajach, na których terenie prowadzona jest lub będzie inwestycja.

- Pozwolenie na układanie gazociągu wydane przez szwedzkie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacji kończy tym samym proces uzyskiwania pozwoleń na budowę dla wszystkich odcinków projektu Baltic Pipe w każdym z krajów, przez które gazociąg ma przebiegać. Wcześniej uzyskano bowiem komplet decyzji administracyjnych zarówno w Polsce, jak i w Danii

– stwierdził Gaz-System.

Po pełnym uruchomieniu gazociągu, do Polski będzie przesyłane 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, a z naszego kraju do Danii 3 miliardy metrów sześciennych.