Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. W dobie pandemii koronawirusa dzisiejsze święto nabrało szczególnego znaczenia, gdy wiele pielęgniarek jest na pierwszej linii frontu walki z zarazą, niekiedy samemu padając ofiarą groźnego wirusa. W tym dniu podziękowania dla białego personelu kierują także hierarchowie Kościoła.

Franciszek: Jesteście stróżami i sługami życia

Papież Franciszek wystosował z tej okazji specjalne orędzie, przypominając jednocześnie, że trwa - ustanowiony przez WHO - Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej. Ojciec święty podkreślił, że w dobie pandemii, "na nowo odkryliśmy, że postać pielęgniarki, ale także położnej, ma znaczenie fundamentalne"

- Codziennie widzimy świadectwo odwagi i poświęcenia pracowników służby zdrowia, zwłaszcza pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy z profesjonalizmem, poświęceniem, poczuciem odpowiedzialności i miłości bliźniego pomagają osobom dotkniętym wirusem, narażając nawet swoje zdrowie

- zauważył papież, podkreślając, że pielęgniarki i pielęgniarze "doświadczają traumy, jaką powoduje cierpienie w życiu człowieka"

Określił ich "stróżami i sługami życia", którzy "stosując niezbędne terapie, zaszczepiają odwagę, nadzieję i zaufanie". Dodał, że przez swoje oddane należą do "świętych z sąsiedztwa".

Papież Franciszek podziękował białemu personelowi za jego "służbę dla ludzkości" i zapewnił o modlitwie za pielęgniarki i pielęgniarzy. Zaapelował jednocześnie do głów państw o inwestycje w służbę zdrowia oraz podniesienie statusu zawodowego pielęgniarek.

"Dziękuję za codzienny trud i wysiłek"

"Wytrwałości w wypełnianiu zawodowych obowiązków, których celem jest dobro bliźnich" życzył pielęgniarkom, pielęgniarzom oraz położnym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

- Dziękuję za codzienny trud i wysiłek, który podejmujecie dla dobra pacjentów. Wasza niezastąpiona rola w społeczeństwie szczególnie widoczna jest w trudnym czasie epidemii, który przeżywamy

– powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP przypomniał również wezwanie św. Jana Pawła II, który apelował, by "opiekować się chorymi na wzór Dobrego Samarytanina i wystrzegać się obojętności wobec nich".

Abp Stanisław Gądecki pozdrowił również siostry zakonne, które pracują jako pielęgniarki w szpitalach, domach opieki i hospicjach.

- Polecamy dziś szczególnie w naszych modlitwach wszystkie pielęgniarki, położne, pielęgniarzy, salowe i innych pracowników ochrony zdrowia. Modlimy się za tych, którzy zachorowali, niosąc pomoc pacjentom, za zmarłych i ich rodziny – dodał.

Abp Skworc: Niech Waszej pracy towarzyszą radość, pokój i nadzieja

Kilka dni temu list na z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych wystosował abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. 

"Waszą misją jest służba życiu, zwłaszcza zagrożonemu przez chorobę, wymagającemu pomocy i specjalistycznej opieki. W tym właśnie duchu – służby życiu – pełnicie pełną poświęcenia misję, posługując chorym w celu ich powrotu do zdrowia" - napisał arcybiskup, podkreślając, że posługa ta nie ogranicza się tylko do wykonywania czynności medycznych, ale polega także na "słuchaniu chorego, prowadzeniu z nim rozmowy, udzielaniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania".

Abp Skworc przywołał słowa papieża Franciszka, które wypowiedział podczas XXVIII Światowego Dnia Chorego. Nawiązując do nich, stwierdził:

"Obecna sytuacja pandemii przynagla nas do otwarcia się na ten wymiar [transcendentalny], co pozwala odkryć na nowo powołanie i zawód pielęgniarki oraz położnej jako powołanie do świętości".

"Niech Waszej codziennej pracy towarzyszą radość, pokój i nadzieja. Życzeniami, które do Was kieruję, niech będą słowa św. Pawła: >>Cokolwiek czynicie, z serca wykonujcie jak dla Pana, a nie dla ludzi, świadomi, że od Pana otrzymacie dziedzictwo [wiekuiste] jako zapłatę. Służcie Chrystusowi jako Panu!<< - dodał metropolita katowicki. 

Siostry na linii frontu

W walkę z koronawirusem w Polsce czynnie angażują się również siostry i bracia zakonni, prowadzący domy opieki lub pomagający w domach opieki społecznej. Według danych publikowanych w końcu kwietnia, w całej Polsce w związku z brakami personalnymi spowodowanymi pandemią w placówkach medycznych i opiekuńczych posługę podjęło ok. 380 sióstr. Blisko 500 sióstr zakonnych pracuje na co dzień w placówkach medycznych oraz opiekuńczych, ponad 1000 - jest pielęgniarkami, a 32 - lekarkami.

Jak wynika z danych przytoczonych w raporcie Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, żeńskie zgromadzenia  prowadzą w Polsce m.in. szpital z 84 łóżkami, 37 zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych dla 2600 osób, cztery zakłady rehabilitacyjne, 56 domów pomocy dla dzieci i młodzieży dla ponad 3800 osób, 60 domów pomocy społecznej dla dorosłych - ponad 4300 osób, osiem placówek całodobowej opieki dla chorych i niepełnosprawnych - ok. 160 osób oraz 30 prywatnych domów opieki dla osób starszych i chorych - ok. 1000 osób.