Światowe media o Polsce w czasie kryzysu. Saryusz-Wolski: Recesja dotknie nas najmniej

Polska gospodarka postrzegana jest jako najbardziej odporna na kryzys związany z pandemią w Unii Europejskiej - pisze portal Bloomberg. Cytuje też prezesa PFR Pawła Borysa, który mówi, że Polska największy spadek ma już za sobą, a gospodarka zaczyna wychodzić z kryzysu. „Na pewno nie suchą nogą, ale na pewno wyjdziemy z tego kryzysu najlepiej” - ocenił europoseł Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie red. Michałem Rachoniem.

Jacek Saryusz-Wolski/ TVP Info

Według przewidywań UE, w tym roku polskie PKB skurczy się o 4,3 proc. i będzie to najmniejszy spadek spośród wszystkich państw wspólnoty - przypomina Bloomberg.

- W drugiej połowie kwietnia osiągnęliśmy dno aktywności ekonomicznej

- powiedział portalowi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Dodał, że nie oznacza to, że maj czy czerwiec nie będą trudne, przewiduje on, że PKB w drugim kwartale tego roku może spaść o 10 do 15 proc.

Jak pisze Bloomberg PFR zajmuje się dystrybucją części związanej z kryzysem pomocy państwowej skierowanej do firm. W jej ramach w mniej niż dwa tygodnie przekazał 11,5 mld złotych dla ponad 56 tys. przedsiębiorstw, a Borys oczekuje, że ta liczba niedługo osiągnie 100 tys. Prezes PFR podkreśla, że część z tej pomocy to pożyczki, które zostaną umorzone w przyszłym roku.

Koronakryzys - "Polska wyjdzie z niego najlepiej" 

- W tzw. „krzywej U” hodzi o to, by spadek i późniejsze odbicie miało na wykresie kształt właśnie litery „U”. Najlepsza odpowiedź na kryzys zdrowotny w przypadku Polski polega na tym, że -na milion mieszkańców- mamy najniższą zapadalność i liczbę zgonów (w Unii Europejskiej -red.)

- tłumaczył Saryusz-Wolski.

Przypomniał prognozy Komisji Europejskiej, według których wszystkie kraje Wspólnoty doświadczą recesji, „jednak w najmniejszym stopniu dotknie to Polski”.

- W obu parametrach nasz kraj najlepiej jest notowany

- podkreślił eurodeputowany.

Wyraził nadzieję, że „na pewno nie suchą nogą, ale wyjdziemy z tego kryzysu najlepiej”.

Uwiarygadniając przekaz Bloomberga wskazał, że „to medium, które jest ważne, jeśli chodzi o przekaz gospodarczy, nie tylko amerykański, ale także światowy”.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #prognoza Bloomberga #polska gospodarka #odmrażanie gospodarki #Jacek Saryusz-Wolski #Michał Rachoń

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo