Wenta zwrócił uwagę, że ogródki letnie w okresie wakacyjnym cieszą się wielką popularnością. Podkreślił, że w znaczny sposób ożywiają miasto, a w związku z aktualną sytuacją i stanem epidemii działalność restauratorów została w znaczący sposób ograniczona.

Kolejne elementy "odmrażania" gospodarki mają wiązać się z możliwością działalności lokali gastronomicznych na miejscu - z wykorzystaniem powierzchni zewnętrznych. 1 grosz za 1 metr kwadratowy za jeden dzień - to nasza propozycja. Chcemy wyjść naprzeciw restauratorom. Dla wielu z nich to "być albo nie być". To element, który w znaczny sposób ożywia nasze miasto. Ma też bez wątpienia znaczenie gospodarcze"

– dodał prezydent Kielc.

Wenta liczy, że taka forma pomocy zachęci do otwarcia ogródka również tych restauratorów, którzy do tej pory, w poprzednich latach, z tej możliwości nie skorzystali. "Pragniemy, by miasto tętniło życiem i sprawić, by mieszkańcy mieli gdzie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Oczywiście, jeśli tylko wytyczne sanitarne na to pozwolą" – dodał.

Rabatowa opłata, wynosząca 1 grosz za 1 mkw. za jeden dzień, obowiązywałaby do końca października 2020 r.

Projekt uchwały w tej sprawie ma znaleźć się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta.