Obiekty takie, jak kładka o. Bernatka, Tauron Arena Kraków, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach, zostaną podświetlone na biało i żółto.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W Krakowie studiował polonistykę, a później zdecydował o wstąpieniu do seminarium i wyborze kapłaństwa. Był biskupem pomocniczym i arcybiskupem metropolitą krakowskim. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża.

Główne obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły odbędą się w poniedziałek, 18 maja. Przed Sanktuarium św. Jana Pawła II wypuszczone zostaną gołębie oraz biało-żółte balony. Mszy św. odprawionej w sanktuarium przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski. Odbędzie się też koncert "Santo Subito – prorok naszych czasów", a o godzinie 20 na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej transmitowane będzie przemówienie papieża Franciszka.

W poniedziałek wieczorem na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3 wyświetlony zostanie pokaz laserowy, podczas którego przypomniane zostaną najważniejsze wypowiedzi Jana Pawła II odnoszące się do godności osoby ludzkiej, prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz wzajemnego szacunku.

Jednak obchody 100. rocznicy urodzin papieża zaczną się już wcześniej. W sobotę zaplanowano połączenie poprzez środki masowego przekazu (YouTube Archidiecezji Krakowskiej) z Bergamo (Włochy), Nowym Jorkiem (USA), Belo Horizonte (Brazylia) i Krakowem i wspólną modlitwę różańcową o ustanie epidemii koronawirusa na świecie.

W niedzielę w rodzinnym mieście papieża - Wadowicach w Bazylice Ofiarowania NMP odprawiona zostanie msza św. transmitowana przez TVP 1, a o godzinie 13 zaplanowany został koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II "Urodziłem się w Wadowicach - Karol Wojtyła".