Według EMIH ubojnia we wsi Csengele w komitacie Csongrad na południu Węgier dostarcza obecnie znaczną część koszernego mięsa w Europie.

Gmina podkreśliła, że ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa spowodowały na całym świecie poważne problemy w dostawach koszernej żywności i w związku z tym braki na tym rynku.

Główną przyczyną problemów z dostawami koszernego mięsa jest to, że inspektorzy potwierdzający dochowanie zasad koszerności nie mogą dojeżdżać do ubojni - podkreśla EMIH.

EMIH poinformował, że za zgodą węgierskiego rządu w ostatnich tygodniach do ubojni w Csengele dotarło sześciu rabinów, szojchetów (wyspecjalizowanych rzezaków) i inspektorów potwierdzających dochowanie zasad koszerności. Wszyscy zostali poddani testom na obecność koronawirusa, które dały wynik negatywny. W tym tygodniu ma przybyć kolejnych sześciu inspektorów.

Oczekuje się, że do końca 2020 r. w ubojni w Csengele zostanie zabitych zgodnie z zasadami koszerności blisko milion sztuk drobiu, co zaspokoi 40 proc. zapotrzebowania na całym rynku europejskim – podał EMIH.