- To bardzo dobry wynik - ocenił ostatni bilans dobowy główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon, przypominając, że już w sobotę odnotowano słabnięcie dynamiki nowych zgonów u osób zakażonych koronawirusem. Pomiędzy piątkiem a sobotą zmarło 179 pacjentów. Wcześniej dobowa kwota zgonów przekraczała 200.

Z danych hiszpańskich służb medycznych wynika, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 812 przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że łączna liczba osób wszystkich zakażonych SARS-CoV-2 wzrosła do 224 390.

Według Fernando Simona w ciągu ostatniej doby liczba ozdrowieńców zwiększyła się w Hiszpanii o 2214. Łącznie za zdrowych po przebytej chorobie uznano już 136 166 pacjentów cierpiących na Covid-19.

Główny epidemiolog kraju ujawnił też, iż pomiędzy sobotą a niedzielą grono zakażonych SARS-CoV-2 pracowników służby zdrowia w Hiszpanii powiększyło się o 565 osób. W sumie infekcję potwierdzono już w przypadku 48 046 osób zatrudnionych w służbie zdrowia.

O szczegółach najnowszego bilansu premier Pedro Sanchez poinformował premierów wspólnot autonomicznych Hiszpanii podczas porannej wideokonferencji. Jej głównym tematem było rozpoczynające się od poniedziałku przejście z tzw. fazy zerowej do pierwszego etapu wdrażania planu wychodzenia z reżymu obostrzeń związanych z epidemią.

Przejście do pierwszego etapu nie nastąpi jednak na całym terytorium kraju z powodu wciąż wysokiej liczby zakażeń w niektórych regionach, takich jak m.in. Katalonia i aglomeracja Madrytu. Z szacunków rządu wynika, że od poniedziałku z większej swobody w korzystaniu z przestrzeni publicznej będzie się cieszyć 51 proc. mieszkańców 47-milionowej Hiszpanii.

4 maja w całej Hiszpanii rozpoczęto wdrażanie zerowej fazy planu rządu Sancheza zezwalając m.in. na otwarcie hoteli, zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych oraz sklepów, które nie oferują dóbr podstawowych. Od przyszłego tygodnia przywrócone zostaną m.in. nabożeństwa w kościołach z udziałem wiernych.