Jak dodała, żołnierze pomagają przygotować te placówki do funkcjonowania w nowym reżimie sanitarnym. Terytorialsi prowadzą swoje działania wraz ze strażakami PSP i OSP.

Ppor. Jasińska przypomniała, że niektóre lokalne samorządy już zdecydowały o otwarciu części przedszkoli i żłobków, inne się do tego przygotowują. Funkcjonowanie tych placówek jest uwarunkowane wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Każda osoba dorosła wchodząca do przedszkola lub żłobka musi zdezynfekować ręce. Ważnym aspektem jest także codzienna dezynfekcja powierzchni dotykowych w placówkach, takich jak poręcze, klamki, blaty, włączniki oraz zabawki. Dlatego żołnierze wraz ze strażakami wsparli wojewodę wielkopolskiego w dystrybucji płynu do dezynfekcji

- podała.

W siedzibie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, które od początku walki z koronawirusem pełni funkcję centrum logistycznego, żołnierze rozdzielali i pakowali środki dezynfekujące na wozy wojskowe. Następnie zostały one rozwiezione do ponad 30 miejscowości na terenie Wielkopolski.

Akcja realizowana jest przez Wojska Obrony Terytorialnej w ramach operacji "Odporna Wiosna". Ma ona na celu wsparcie samorządów, opieki medycznej oraz służb sanitarnych w walce z koronawirusem.