Piątek, 8 maja godz. 12:00

Premiera filmu „Nazajutrz” o godz. 19:00 na stronie internetowej Instytutu Pileckiego i Facebooku

Dokument „Nazajutrz” to przede wszystkim opowieść o ludziach i ich emocjach związanych z momentem zakończenia wojny. Jest to film o nadziei, marzeniach, ale i porażkach i rozczarowaniach związanych z nową sytuacją geopolityczną świata.

Jest to pełnometrażowy dokument. Powstał w oparciu o żywe świadectwa - relacje Świadków Epoki pochodzące z projektu Instytutu Pileckiego. 35 historii m.in. więźniów obozów Mauthausen-Gusen, zesłańców w głąb ZSRR, lotników Dywizjonu 303, świadków rzezi Woli 1944 i wiele innych. W filmie wykorzystano także materiały archiwalne pochodzące z Filmoteki Narodowej.

Oprócz materiałów archiwalnych w filmie usłyszymy muzykę Krzysztofa Komedy w wykonaniu Leszka Możdżera. Wykorzystany został utwór, który pierwotnie znalazł się w filmie „Prawo i pięść” w reż. Jerzego Hoffmana.

To niezwykle wzruszająca, momentami wstrząsająca opowieść o historii XX wieku.

Autorami filmu są Wojciech Saramonowicz i Grzegorz Czerniak z Instytutu Pileckiego.

Film powstał we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Sobota, 9 maja godz. 19.00

Premiera animacji na stronie internetowej Instytutu Pileckiego i Facebooku (7 min.)

Polscy żołnierze byli obecni na froncie od pierwszego dnia wojny w 1939, aż do samego jej końca w 1945 roku.

Animacja ta przedstawia losy polskich żołnierzy w kluczowych momentach drugiej wojny światowej.

Głównym celem materiału jest przypomnienie polskiego zaangażowania w alianckie zwycięstwo w czasie drugiej wojny światowej, nie tylko w Europie ale i w południowo-wschodniej Azji, północnej Afryce i Bliskim Wschodzie.

W animacji zostały wykorzystane materiały archiwalne pochodzące m.in. Narodowego Archiwum Cyfrowego, Imperial War Museum, Ośrodka Karta, PAP, Eastnews, Instytutu Sikorskiego.

Animacja jest w języku angielskim z transkrypcją w języku polskim.