"Po zgłoszeniu gotowości przez dyrektorów placówek, podjąłem decyzję o otwarciu części placówek oświatowych i opiekuńczych"

– poinformował Wenta. Zaznaczył, że uruchomione zostaną wszystkie żłobki samorządowe oraz 28 z 35 przedszkoli. Zamknięte pozostaną przedszkola nr. 5, 27, 29, 30, 31, 34 i 42. Tam kontynuowane są prace związane z ich przygotowaniem do wymogów sanitarnych. Jak zaznaczył Wenta, oddziały przedszkolne w Szkołach Podstawowych (tzw. zerówki), ze względu na bardzo małe zainteresowanie rodziców, również zostają zamknięte.

Prezydent dodał, że przygotowania do uruchomienia przedszkoli trwały tydzień, ponieważ samorząd musiał wypełnić zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. "Podjęliśmy decyzję o otwarciu tych miejsc, gdzie dyrektorzy zgłosili pełną gotowość do pracy. W przypadku placówek, które przedstawiły choćby drobne braki, dajemy sobie czas na ich uzupełnienie. Dlatego ich otwarcie nastąpi w późniejszym czasie" – podkreślił Wenta.

Prezydent zwrócił uwagę, że zgodnie z komunikatami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia przedszkola lub żłobka nie zdecydują się na posłanie do niego dziecka z powodu stanu epidemii.

Resort rodziny zapowiedział, że do 24 maja zostaje wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom dzieci do ósmego roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i szkół z powodu zagrożenia koronawirusem.