100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Polscy biskupi w liście do wiernych: "Nie lękajcie się"

"W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać to, co on dziś miałby nam do powiedzenia?" - pytają biskupi w liście z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Ta wyjątkowa rocznica przypada na 18 maja.

Zdjęcie ilustracyjne
Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

- Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa: "Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”

– podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. List Prezydium Episkopatu Polski będzie odczytany w kościołach w niedzielę 17 maja, w przeddzień rocznicy urodzin papieża Polaka.

Biskupi przypominają w nim m.in. słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii rozpoczynającej pontyfikat w 1978 r.: "Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!".

- Tak, Chrystus wie, co każdy z nas nosi dziś w sobie, On doskonale zna nasze radości, niepokoje, nadzieje, lęki, tęsknoty. Tylko On ma odpowiedź na pytania, które stawiamy sobie w obecnej chwili

– napisali biskupi w liście.

- Gdyby papież Polak żył dzisiaj, na pewno dobrze rozumiałby osoby, które przebywają w izolacji i kwarantannie. Modliłby się za chorych, zmarłych oraz ich rodziny. Sam przecież wielokrotnie chorował i cierpiał w warunkach szpitalnego odosobnienia, bez możliwości sprawowania mszy św. z wiernymi. Jego brat Edmund zmarł w wieku 26 lat, jako młody lekarz, kiedy zaraził się od chorej pacjentki, udzielając jej pomocy medycznej. Na jego płycie nagrobnej wyryto napis: "Swe młode życie oddał w ofierze cierpiącej ludzkości". By upamiętnić swego starszego brata, nasz święty Papież trzymał na swoim biurku lekarski stetoskop. Święty Jan Paweł II rozumiał i cenił pracę lekarzy, pielęgniarek, ratowników i pracowników medycznych, za których często się modlił i z którymi się spotykał

 – czytamy w liście.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że papież z Polski odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości.

- Jego nauczanie jest wciąż aktualne. Warto do niego sięgać, także poprzez internet i media społecznościowe, wykorzystując możliwości, które stwarzają nowe technologie. Już w 2002 roku papież wzywał przecież cały Kościół do wypłynięcia "na głębię cyberprzestrzeni"

– wskazują biskupi.

- Dzisiaj, gdy w czasie pandemii koronawirusa świat walczy o każde ludzkie życie, trzeba przypomnieć, że Jan Paweł II domagał się ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci

 – dodają.

W liście przywołano też słowa kard. Stanisława Dziwisza opisujące chwilę zamachu na życie św. Jana Pawła II:

"Pamiętam, że w momencie zamachu na Placu św. Piotra papież zachował duży spokój i opanowanie, choć sytuacja była dramatyczna, a zagrożenie życia ogromne. Pytany przeze mnie, potwierdził, że odczuwa ból spowodowany przez rany, pokazał też ich miejsca. Nie można jednak mówić o żadnej panice. Zanim stracił świadomość, od razu też zawierzał się Maryi i mówił, że przebacza temu, który do niego strzelił"

Biskupi cytują również papieża Franciszka, który we wstępie do książki "Święty Jan Paweł II, 100 lat. Słowa i Obrazy”, opublikowanej w Watykanie z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II, wyznał: "Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego spoglądałem na niego, prosząc w moich modlitwach o dar wierności Ewangelii, tak jak on dawał o niej świadectwo”. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jan Paweł II #100. rocznica urodzin Karola Wojtyły

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo