Władze spółki Pharma Mar, producenta leku przeciwko COVID-19, potwierdziły już, że pierwsze badania zostaną przeprowadzone w trzech szpitalach usytuowanych na terenie aglomeracji Madrytu. W pierwszej fazie badań klinicznych nad nowym preparatem przeciw koronawirusowi jego skuteczność będzie testowana na 27 pacjentach. W sumie mają one potrwać przez dwa miesiące.

Jak poinformował wydawany w Madrycie dziennik “El Mundo”, w trakcie badań na ludziach sprawdzana będzie skuteczność trzech dawek preparatu, który firma Pharma Mar miała już wcześniej w swojej ofercie. Chodzi o Aplidin, środek używany dotychczas w terapii antynowotworowej.

Z dotychczasowych badań laboratoryjnych wynika, że lek firmy Pharma Mar posiada duży potencjał w zwalczaniu wirusów. Według zakończonych testów w hiszpańskim Krajowym Centrum Biotechnologicznym (CNB) Aplidin ma 1000 razy większą skuteczność od innych preparatów antywirusowych.

- W przypadku jeśli badania na ludziach w madryckich szpitalach zakończą się powodzeniem zamierzamy szybko udostępnić ten lek innym placówkom medycznym w całym kraju

- zapowiedział prezes Pharma Mar Jose Maria Fernandez Sousa.

Bazujący na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich Aplidin używany był dotychczas podczas leczenia szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego. Terapia tym środkiem prowadzona była dotychczas tylko w Australii, gdzie miejscowe władze dopuściły lek do obrotu.

Z informacji władz Pharma Mar wynika, że kluczowym mechanizmem działania Aplidinu jest atakowanie przez ten środek białka EF1A, odpowiadającego za reprodukcję wirusa w organizmie zainfekowanej osoby.

Największym dotychczasowym sukcesem firmy Pharma Mar w walce z epidemią COVID-19 było opracowanie szybkich testów do wykrywania obecności koronawirusa w organizmie. Jego autorką jest zatrudniona w tej spółce Rosario de Cospedal, siostra Marii Dolores Cospedal, minister obrony Hiszpanii w latach 2016-2018.