BiKeR (Białostocka Komunikacja Rowerowa) działa w Białymstoku od 2014 r. i obejmuje także gminy ościenne: Choroszcz, Supraśl i Juchnowiec Kościelny. W 2019 roku w systemie do dyspozycji było 650 rowerów miejskich na 64 stacjach, można było korzystać też z tandemów i rowerków dla dzieci.

Sezon zwykle trwał od 1 kwietnia (gdy była sprzyjająca pogoda, z możliwością nawet wcześniejszego uruchomienia), do końca listopada. W 2019 roku miejskie rowery były wykorzystywane w Białymstoku blisko 538 tys. razy.

Od tego roku miasto ma nową, trzyletnią umowę z dotychczasowym operatorem - firmą Nextbike Polska. Jeszcze w połowie marca władze miasta informowały, że start tegorocznego sezonu może być opóźniony o dwa miesiące nie z powodu zakazu używania tych rowerów, ale dlatego, że operator ma trudności z instalacją rowerów, bo na czas nie doszły do Polski części, które w większości są sprowadzane z Chin.

W czwartek, pytany o BiKeRa na wideokonferencji prasowej prezydent Truskolaski powiedział, że konkretnej daty startu tegorocznego sezonu w Białymstoku nie poda.

"Najprawdopodobniej będzie to w miesiącu czerwcu, ale niekoniecznie na samym jego początku"

- mówił.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2 maja, zakaz korzystania rowerów miejskich dostępnych publicznie obowiązywał do 5 maja; w minioną środę w części miast systemy rowerów miejskich ruszyły.