Na Białorusi odnowiono grób Polaka, który przyjechał z USA, by wziąć udział w walce z bolszewikami

Pomnik na grobie obywatela USA polskiego pochodzenia, członka międzynarodowej organizacji YMCA, poległego w wojnie polsko-bolszewickiej, odnowili działacze Brzeskiego Obwodowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi, realizujący projekt „Strażnicy Pamięci”. To grób poległego w wieku zaledwie 23 lat, Polaka z Chicago Alfreda Franka Uczciwka.

znadniemna.pl

Na pomniku zachowała się inskrypcja: 

Ś. † P. • AL. F. • UCZCIWEK • Polak Amerykanin • CHICAGO JLL. • Zabity w służbie czynnej • Amerykańskiego • Y.M.C.A. • 1897-1920 

Alfred Uczciwek był członkiem amerykańskiego szczepu międzynarodowej ekumenicznej organizacji chrześcijańskiej Young Men’s Christian Association (pol. Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej).

W 1919 roku wraz z Armią Hallera w składzie 20-tysięcznego kontyngentu Polaków – ochotników z YMCA, przybyłych z Ameryki, Alfred Uczciwek trafił do Polski. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, której nie przeżył, ginąc śmiercią żołnierza w Baranowiczach.

Pomnik polskiego Amerykanina w czasach sowieckich był niejednokrotnie dewastowany przez „nieznanych sprawców”. Przez okres ponad 60-ciu lat ostatnim miejscem spoczynku bohatera wojny polsko-bolszewickiej z Chicago opiekował polski patriota z Baranowicz Edward Jaroszewicz. Obecnie, mając 89 lat, przekazał on sztafetę opieki nad pomnikiem wolontariuszom projektu „Strażnicy Pamięci”. Uczestniczka projektu Witalina Podomastka i członkowie jej rodziny dokonali gruntownej renowacji pomnika.

Realizowany przez członków BrzeskiegoObwodowego Oddziału ZPB projekt „Strażnicy Pamięci” polega na dokumentowaniu śladów polskości w obwodzie brzeskim, zachowaniu polskich grobów i cmentarzy w jak najlepszym stanie, inwentaryzacji cmentarzy, konserwacji i renowacji zabytków oraz popularyzacji dziedzictwa polskiego w środowiskach polskich na Białorusi.

Koordynatorem projektu „Strażnicy Pamięci” i opiekunem miejsc pamięci narodowej w obwodzie brzeskim jest członek Rady Naczelnej ZPB Eugeniusz Lickiewicz.

W roku 2020 „Strażnicy Pamięci” wraz z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie mają zrealizować szereg większych projektów renowacyjnych w polskich miejscach pamięci narodowej na ziemi brzeskiej.

 

Źródło: znadniemna.pl

#Armia Hallera #polscy ochotnicy z USA #wojna polsko-bolszewicka #Strażnicy Pamięci #Związek Polaków na Bialorusi #grób Uczciwka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo