Rząd federalny i kraje związkowe zgodziły się na zniesienie dużej części obostrzeń, które dotychczas obowiązywały w Niemczech ze względu na pandemię Covid-19

– poinformowała Merkel na konferencji prasowej.

Politycy zgodzili się m.in. na stopniowe otwarcie przedszkoli i szkół, wszystkich sklepów, w tym także wielkopowierzchniowych, lokali gastronomicznych oraz hoteli. O konkretnych terminach otwarcia zadecydować mają kraje związkowe. Część władz landowych już zapowiedziała wznowienie zajęć szkolnych i otwarcie sklepów od poniedziałku 11 maja.

W drugiej połowie maja wznowione zostaną rozgrywki pierwszej i drugiej piłkarskiej Bundesligi – przekazała Merkel. Ponownie dozwolone będą również treningi sportowe, które odbywają się na świeżym powietrzu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że przy otwieraniu kraju muszą być zachowane podstawowe zasady unikania infekcji: utrzymanie odstępu co najmniej 1,5 metra, ograniczenie liczby osób przebywających w jednym miejscu i zapewnienie szczególnych norm higienicznych.

Jeśli w ciągu doby na terenie konkretnego powiatu zostanie zidentyfikowanych ponad 50 nowych infekcji SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców, to lokalne władze są zobowiązane do ponownego wprowadzenia stosownych obostrzeń

- zadecydowali wspólnie kanclerz i premierzy landów. Politycy podtrzymali zakaz organizowania imprez masowych do 31 sierpnia.