Francuski rząd likwiduje portal walczący z fake newsami. Zarzucano mu łamanie wolności słowa

Serwis internetowy "Desinfox Coronavirus", zwalczający fałszywe informacje na temat epidemii koronawirusa, zostanie usunięty z rządowych serwerów - poinformował francuski minister kultury Franck Riester. Serwis był ostro krytykowany przez dziennikarzy, którzy uważali, że rząd wchodzi w kompetencje mediów, zagrażając wolności prasy.

screen https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus

Desinfox Coronavirus publikował wybrane artykuły z różnych mediów i demaskował fake newsy na temat Covid-19, miał również zajmować się dezinformacją. Serwis opracowany został przez służbę prasową rządu i nadzorowany miał być przez rzeczniczkę gabinetu Sibeth Ndiaye.

Minister Riester zapewnił, że celem Desinfox Coronavirus nie było wybieranie jednych artykułów a ignorowanie innych oraz wykluczenie niektórych mediów z projektu, co zarzucało mu środowisko dziennikarskie.

Rozumiem jednak obawy redakcji

– powiedział, informując, że rząd wycofuje się z tego projektu.

Uruchomiony dwa tygodnie temu serwis publikował wybrane artykuły dziennika „Le Monde”, agencji AFP, portalu stacji France Info, dziennika „Liberation” oraz serwisu "20 minutes".

Media te posiadają własne serwisy demaskujące fake newsy pojawiające się w przestrzeni publicznej. Dziennikarze krytykowali rządowy serwis również za niepublikowanie materiałów krytykujących sposób zarządzania kryzysem Covid-19 we Francji.

Stowarzyszenie dziennikarzy (SDJ) i stowarzyszenie redaktorów (SDR) stanowczo potępiły inicjatywę rządu.

Wyróżniając ten lub inny artykuł na stronie serwisu (...) rząd sugeruje, że jedni mają prawo być publikowani, a inni nie. Państwo nie ma jednak żadnej legitymacji do decydowania o zamieszczaniu publikacji w kraju, w którym wolność prasy jest podstawową swobodą

 - napisały stowarzyszenia w oświadczeniu.

SDJ ogłosiło w poniedziałek, że kwestie działania serwisu zgłosi do Rady Stanu, będącej tamtejszym odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego, w związku z „atakiem na wolność prasy”. Po decyzji rządu o likwidacji serwisu Rada ostatecznie nie będzie musiała rozpatrywać wniosku.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#fakenews #Francja #portal rządowy #dezinformacja #koronawirus #pandemia #wolność słowa

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo