W poprzednich trzech dniach dobowe bilanse zgonów w Hiszpanii utrzymywały się poniżej 200.

Podczas ostatnich 24 godzin nastąpił również wzrost zachorowań na Covid-19. Hiszpańskie służby medyczne wskazały, że o ile pomiędzy poniedziałkiem a wtorkiem liczba nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2 wyniosła 867, to już podczas ostatniej doby zanotowano 996 kolejnych zakażeń.

W sumie liczba przypadków zachorowania na Covid-19 w Hiszpanii sięga już 220 325, a grono pacjentów wyleczonych z tej choroby wynosi 126 tys.

Najwięcej ofiar koronawirusa zanotowano dotychczas we wspólnocie autonomicznej Madrytu, gdzie zmarło 8466 osób, a 63 416 zostało zakażonych. Drugim regionem jest Katalonia, gdzie zanotowano w związku z epidemią 5345 zgonów oraz 50 924 infekcje.

W środę wieczorem w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii, odbędzie się głosowanie w sprawie możliwości wydłużenia do 24 maja stanu zagrożenia epidemicznego. Obowiązuje on od połowy marca.

Przed południem władze największego ugrupowania opozycji, Partii Ludowej (PP), negatywnie ustosunkowały się do apelu premiera Pedra Sancheza, który zaapelował o przedłużenie stanu zagrożenia z powodu wciąż wysokiego ryzyka nasilenia się epidemii koronawirusa.

Przewodniczący PP Pablo Casado zarzucił premierowi m.in. złe zarządzanie sytuacją kryzysową w kraju, a także rzekomo błędne decyzje dotyczące łagodzenia restrykcji w korzystaniu przez obywateli z przestrzeni publicznej.