Komisja Europejska przedstawiła prognozy gospodarcze. Najmniejszy spadek PKB w Polsce

PKB strefy euro spadnie w tym roku o 7,7 procenta, a najgłębsza recesja będzie miała miejsce na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii i Grecji - takie przewidywania zawarte są w opublikowanych dziś prognozach gospodarczych Komisji Europejska. Najmniejszy spadek PKB z całej Unii Europejskiej przewidywany jest w Polsce. W 2021 roku powinno natomiast nastąpić odbicie unijnej gospodarki.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / @1643606

Zestawienie przygotowane przez analityków z Brukseli jest pierwszym od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Pokazuje ono, że żadne z państw UE nie obroni się przed załamaniem gospodarczym, choć różnice co do jego przebiegu mogą być spore. Dynamiczny wzrost jaki ma nastąpić 2021 roku nie spowoduje odrobienia wszystkich strat.

W całej UE PKB ma spaść w tym roku o 7,4 proc., a w przyszłym wzrosnąć o 6,1 proc. W eurolandzie ma to być odpowiednio 7,7 proc. i 6,3 proc.

Największa gospodarka eurolandu i największy parter handlowy Polski, czyli Niemcy, odnotują spadek rzędu 6,5 procenta. w tym roku oraz wzrost 5,9 proc. w przyszłym. Sporo gorzej ma sytuacja wyglądać we Francji, gdzie PKB ma tąpnąć o 8,2 proc., by potem odbić się o 7,4 proc.

W najciemniejszych barwach prognozy KE malują sytuację na południu Europy i to nie tylko w krajach najmocniej dotkniętych koronawirusem, ale też tam, gdzie turystyka odgrywa dużą rolę. We Włoszech gospodarka ma skurczyć się w tym roku o 9,5 proc., a przewidywane na 2021 rok odbicie ma być w wysokości 6,5 proc. W Hiszpanii PKB ma spaść o 9,4 proc. w tym roku i wzrosnąć o 7 proc. w 2021 roku.

W Grecji gospodarka ma załamać się najmocniej - prognozowany spadek PKB to 9,7 proc. w tym roku, a w przyszłym ma być odnotowany wzrost 7,9 proc. Tymczasem KE prognozuje, że w 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,3 procenta - to najniższy prognozowany spadek spośród krajów UE.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Komisja Europejska #kryzys #kryzys gospodarczy #PKB #koronakryzys #Francja #Niemcy #Grecja #Polska

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo