Szef resortu zdrowia w opublikowanym w środę sondażu IBRiS cieszy się zaufaniem 43,9 proc. badanych. To - jak podkreśla Onet - spadek o 7,2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem sprzed miesiąca. Szumowskiemu nie ufa 31 proc. badanych - to wzrost o 19,5 pkt proc. 14,2 proc. respondentów minister zdrowia jest obojętny. Ministra nie zna 10,4 proc. respondentów.

Na drugim miejscu rankingu znalazł się urzędujący prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 43,7 proc. ankietowanych. To spadek o 0,8 pkt proc. Prezydentowi nie ufa 46,1 proc. osób, a 10,2 proc. badanych jest on obojętny. Tuż za Dudą na trzecim miejscu jest premier Mateusz Morawiecki, którego zaufanie plasuje się na poziomie 40,9 proc. To także spadek - o 1,6 pkt proc. Z kolei premierowi nie ufa 44,9 proc. respondentów, a 13,2 proc. jest on obojętny.

Tuż za podium znalazł się prezes PSL, kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz, który w sondażu IBRiS zdobył zaufanie 37,2 proc. respondentów - spadek o 2,4 pkt proc. Za prezesem PSL znalazł się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński z wynikiem 34,8 proc.; zaufanie do niego wzrosło o 6,4 pkt proc.

Największy wzrost zaufania odnotował w sondażu IBRiS bezpartyjny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, który awansował o pięć pozycji w porównaniu z poprzednim badaniem i cieszy się w nim 32,7 proc. zaufaniem. To wzrost o 6,6 pkt procenta. Rośnie również rozpoznawalność kandydata Konfederacji na prezydenta, Krzysztofa Bosaka, któremu co prawda ufa obecnie tylko 13,9 procent badanych, jednak jest to również wzrost o 6,6 pkt procenta.

Siódmy na liście, były premier Donald Tusk cieszy się 32,4 proc. zaufaniem. Kolejny w rankingu jest marszałek Senatu Tomasz Grodzki, któremu ufa 31,8 proc. badanych oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który ma 28,2 proc. zaufanie. Pierwszą dziesiątkę zamyka lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka, któremu ufa 27,7 proc. respondentów. 

Badanie nieufności

Największy spadek zaufania osiągnął lider Porozumienia Jarosław Gowin (zaufanie 12,4 proc., spadek o 8,1 pkt proc.). Przeprowadzono także badanie nieufności, którego liderem jest Janusz Korwin-Mikke (nie ufa mu aż 75,4 proc. badanych). 56,8 procenta badanych nie ufa Jarosławowi Gowinowi, a 53,5 procenta Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

Najmniej negatywnych wskazań notują: Adrian Zandberg – 25,6 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 31,3 proc. oraz Łukasz Szumowski – 31,5 proc.

 

Badanie zrealizowane w dniach 29 kwietnia - 2 maja 2020 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1100 osób.