Jak czytamy na stronie firmy Microsoft, plan ten zakłada „długoterminowe inwestycje w podnoszenie kwalifikacji, silne lokalne partnerstwa, wsparcie transformacji cyfrowej oraz dostęp do najnowszych technologii chmury obliczeniowej”.

Przedsięwzięcie, którego koszt szacowany jest na 1 miliard dolarów pomoże zrealizować „wizję Polskiej Doliny Cyfrowej”, a także przyspieszy proces cyfryzacji i „wdroży innowacje wśród firm, instytucji publicznych i społeczeństwa”.

- Microsoft ogłosił dziś kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Fundamentem tego wielopoziomowego planu jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce, w ramach globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej, który ma zapewnić krajowemu ekosystemowi startupów, przedsiębiorców, firm i instytucji publicznych dostęp do bezpiecznych usług chmury obliczeniowej klasy enterprise.

- czytamy w komunikacie firmy na stronie news.microsoft.com 

- Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisali strategiczne porozumienie, którego celem jest zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych dla wszystkich branż i przedsiębiorstw w Polsce.

- dodano w komunikacie.

Do planów Microsoftu odniósł się premier Mateusz Morawiecki, według którego inwestycja ta "będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji oraz umożliwi im cyfrową transformację i wdrożenie nowych standardów pracy".

- Naszym nadrzędnym celem jest przyspieszenie transformacji Polski w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej 

- zdeklarował Mateusz Morawiecki, cytowany przez Microsoft.

Celem umowy podpisanej przez Mcrosoft i Chmurę Krajową jest "wsparcie lokalnych organizacji w procesie ich transformacji cyfrowej i kreowania innowacji". Projekt zakłada wykorzystanie możliwości nowego regionu data center z korzyścią dla polskich instytucji publicznych i przedsiębiorców. Branże, które skorzystają na inicjatywie, to m.in. ochrona zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energetyka, finanse i ubezpieczenia, a także administracja rządowa. Polskim klientom dostarczone zostaną najbardziej zaawansowane technologie chmury obliczeniowej, co wpłynie na zwiększenie ich konkurencyjności