Papież Franciszek wspomina św. Jana Pawła II. " Wiele wycierpiał w swoim życiu"

„Jan Paweł II był wielkim świadkiem wiary, wielkim człowiekiem modlitwy, który żył całkowicie zanurzony w swoim czasie i stale w kontakcie z Bogiem" - tak o papieżu Polaku napisał w książce jemu poświęconej Ojciec święty Franciszek. Dodał, że Jan Paweł II był "przewodnikiem Kościoła w okresie wielkich przemian".

Papież Franciszek
By Jeffrey Bruno from New York City, United States - Canonization 2014- The Canonization of Saint John XXIII and Saint John Paul II, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32427713

Tom "Święty Jan Paweł II. 100 lat. Słowa i obrazy” ukazuje się nakładem watykańskiego wydawnictwa LEV - poinformował dziś portal Vatican News. Jak podkreślono, książka jest przeznaczona głównie dla młodzieży, która nie poznała św. Jana Pawła II. Wydano ją między innymi we współpracy z polskim Wydawnictwem Świętego Stanisława.

Franciszek wyznał w przedmowie: „Wiele razy w czasie mojego życia kapłańskiego i biskupiego patrzyłem na niego prosząc w moich modlitwach o dar takiej wierności Ewangelii, jakiej świadectwo on nam dawał”.

W książce, zawierającej fragmenty przemówień i tekstów nauczania oraz fotografie, papież Bergoglio podkreślił:

Pozostają w pamięci nas, którzy żyliśmy w latach jego długiego i owocnego pontyfikatu, jego wielkie umiłowanie człowieka, jego postawa otwarcia, poszukiwanie dialogu ze wszystkimi, jego determinacja, by podjąć każdy wysiłek, aby zatrzymać wojny”.

Papież napisał też o postawie „wychodzenia naprzeciw każdemu i obejmowania tych, którzy cierpią”.

Jak dodał Franciszek, wraz z wyborem pierwszego papieża ze wschodu Europy „Kościół męczenników zza Żelaznej Kurtyny uzyskał głos”.

Zauważył też, że „papież ten wiele wycierpiał w swoim życiu”. To, jak wyjaśnił, cierpienia osobiste i „związane z jego narodem i jego krajem - Polską”. Napisał też o „straszliwym zamachu w 1981 roku” na placu Świętego Piotra, gdy „przelał swoją krew za Kościół”.

„Był wielkim świadkiem miłosierdzia”

 - dodał Franciszek.

Jak stwierdził, 15 lat po śmierci polskiego papieża jest wielu młodych ludzi, którzy go nie poznali lub mają tylko mgliste wspomnienia.

“Mam nadzieję, że ten tekst dotrze do rąk wielu osób, zwłaszcza młodzieży. Wspominamy jego wiarę, a jego postać niech będzie dla nas wzorem przeżywania dzisiaj naszego świadectwa” - zaznaczył Franciszek.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Jan Paweł II #papież Franciszek #100. rocznica urodzin Karola Wojtyły

maa
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo