Służby medyczne Hiszpanii przypomniały w komunikacie, że po najniższych dobowych bilansach ofiar śmiertelnych od siedmiu tygodni, zanotowanych w niedzielę i poniedziałek na poziomie 164, nastąpił nieznaczny wzrost dynamiki nowych zgonów.

Podczas ostatniej doby zanotowano też 867 nowych przypadków zachorowania na Covid-19. W sumie zakażonych koronawirusem zostało już w Hiszpanii 219 329 osób.

Z przedstawionych we wtorek przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii danych wynika, że w ciągu ostatniej doby liczba pacjentów uznanych za wyleczonych z Covid-19 wzrosła o 2143 do łącznej liczby 123 486 osób.

Od poniedziałku w Hiszpanii trwa ożywiona dyskusja polityczna na temat planu rządu Pedra Sancheza przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego. Głosowanie nad możliwością jego wydłużenia do 24 maja odbędzie się w środę w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu.

We wtorek przed południem szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska wyraził opinię, iż “spodziewa się” poparcia rządowego planu przez największe opozycyjne ugrupowanie parlamentarne, Partię Ludową (PP). Jej politycy od kilku dni deklarują jednak sprzeciw wobec dalszego wydłużania stanu zagrożenia.

Grande-Marlaska stwierdził, że wierzy w “zdrowy rozsądek” polityków opozycji oraz w jej “konstruktywne działania”. “Po siedmiu tygodniach obowiązywania stanu zagrożenia musimy dołożyć dalszych starań, aby nie stracić tego, co dotychczas udało nam się wspólnie wypracować” - powiedział w porannej rozmowie z agencją EFE szef hiszpańskiego MSW.