Zgodnie z decyzja Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od poniedziałku mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie, w tym te, które znajdują się w galeriach handlowych.

Dziś dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski wraz z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim otworzyli symbolicznie Bramę Zegarową Zamku.

"Dzisiaj symbolicznie otwieramy wybrane instytucje kultury. Ta nowa normalność, bo tak nazywamy ten czas, jest także nową normalnością dla polskiej kultury. Te instytucje, które mogą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym, będą systematycznie otwierane, decyzje zależą od podmiotów prowadzących, w przypadku państwowych instytucji od dyrekcji, i w obu tych przypadkach w porozumieniu z inspekcją sanitarną"

- powiedział na otwarciu minister kultury i dziedzictwa narodowego.

"Chcemy, żeby nasze dobra kultury, nasze muzea, nasze instytucje kultury były dostępne dla publiczności w tym nowym reżimie sanitarnym, co oznacza oczywiście - maseczki, odpowiednią odległość, określoną liczbę osób na metr kwadratowy ekspozycji. Musimy tak funkcjonować, nie wiadomo jak długo, ale ja mam przekonanie i przeczucie, że tak, jak dotychczas polskie społeczeństwo wspaniale zdaje egzamin z tych trudnych warunków życia w czasie pandemii, tak będzie dalej zdawało egzamin w tych warunkach nowej normalności"

- mówił Piotr Gliński.

Wskazał, że "możemy korzystać z dóbr kultury tam, gdzie jest to możliwe, ale z zachowaniem dyscypliny i reżimu sanitarnego".

"Mam nadzieję, że ten drugi etap nowej normalności będzie realizowany tak, jak to zakładamy i że nie będziemy musieli się z tych decyzji wycofywać, natomiast jest faktem i to trzeba mówić wprost, że my jesteśmy wciąż w stanie epidemicznym i musimy po prostu być świadomi tego, że nie możemy podchodzić lekceważąco do różnego typu obostrzeń"

- podkreślił.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podziękował także wszystkim ludziom polskiej kultury, muzealnikom, za ich pracę w czasie zamknięcia ich instytucji.

"Miałem informacje, że wielu Polaków miało dostęp do kultury w sposób bardziej intensywny, niż dotychczas, bo miało więcej czasu na przeglądanie ekspozycji wirtualnych, które prezentowane były przez wszystkie instytucje polskie i zagraniczne"

- podkreślił.

Mówił, że "dzisiaj jest dzień symboliczny, przechodzimy do nowej normalności, Zamek Królewski otwiera swoje podwoje w tych nowych rygorach sanitarnych".

Muzeum zamkowe będzie czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach: 12–17; w soboty i niedziele – od 10 do 17. Ostatnie wejście - na pół godziny przed zamknięciem. Obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście tylko przez Bramę Zegarową. Trasa Królewska obejmie: m.in. Salę Canaletta, Dawną Izbę Audiencjonalną, Sypialnię, Garderobę, Gabinet Króla, Salę Tronową, Rycerską, Wielką oraz Salę Rady.

Dzisiaj Zamek czynny będzie bezpłatnie (obowiązuje pobranie bezpłatnych wejściówek w kasie) w godz. 13–17 (ostatnie wejście – o 16.30). Dłużej, bo w godz. 10-20, zwiedzać będzie można od 4 maja Ogrody zamkowe.

W godzinach otwarcia można także skorzystać z nowo otwartego sklepu muzealnego.