Nowe fakty o serii koncertów w Ciechanowie. Sanepid odradzał, władze miasta zignorowały ostrzeżenia!

Sprawa koncertu Kasi Kowalskiej w Ciechanowie, na który przyszły tłumy osób, odbiła się szerokim echem w całej Polsce. W tej sprawie pojawiły się jednak nowe fakty: władze miasta, na czele z prezydentem Krzysztofem Kosińskim, przed startem koncertów otrzymały negatywną opinię sanepidu. Ta rekomendacja spotkała się jednak... z brakiem odpowiedzi ze strony samorządu.

Publika na koncercie w Ciechanowie
screen z twitter.com/RafaRomanowski3

Urząd Miasta Ciechanowa informując pod koniec kwietnia o cyklu tych wydarzeń muzycznych, jakimi są koncerty na osiedlach, apelował do mieszkańców miasta o wysłuchanie koncertów z okien lub balkonów mieszkań.

- W przypadku obecności na terenie lub w pobliżu miejsca odbywania się koncertów należy zachować od siebie bezpieczną odległość 1,5 metra, zakryć usta i nos oraz przestrzegać zasad sanitarnych

 - podkreślono wówczas m.in. w komunikacie.

Nad bezpieczeństwem w trakcie koncertów czuwać miała Straż Miejska oraz policja, natomiast same wydarzenia miało być transmitowane w internecie. I było, ale internauci mocno narzekali na jakość dźwięku. Ponadto, sprowadzono gwiazdę pokroju Kasi Kowalskiej i można było przewidzieć wzmożone zainteresowanie jej koncertem. Efekt: na publikowanych w internecie nagraniach widać, jak tłumy gromadzą się pod sceną w czasie występu Kowalskiej. 

Wczoraj Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej (COEK) STUDIO, który wraz z tamtejszym Urzędem Miasta był organizatorem odbywających się od 27 kwietnia imprez z cyklu "Koncertowanie pod blokami", odwołał pozostałe tego typu wydarzenia, planowane wcześniej do 6 maja. Powodem, jako podano, było nieprzestrzeganie bezpiecznej odległości wśród publiczności w trakcie ostatniej edycji wydarzenia, która odbyła się 2 maja.

W sprawie tej czynności wyjaśniające prowadzi policja. Okoliczności zdarzenia zbada również prokuratura, najpierw w ramach postępowania sprawdzającego. Równolegle własne czynności prowadzić będzie sanepid.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie Wiesława Krawczyk poinformowała, że w związku ze sprawa poniedziałek rano nie wpłynęły tam jeszcze żadne wnioski o kary administracyjne.

- Jestem w kontakcie z komendą policji. Przygotowywane są odpowiednie dokumenty. Po ich otrzymaniu podejmiemy działania

 – powiedziała szefowa ciechanowskiego sanepidu.

Jak dodała Krawczyk, odnosząc się do cyklu "Koncertowanie pod blokami", wcześniej wpłynęło tam - do wiadomości - jedno pismo z komendy policji, skierowane do prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego, w którym "zwracano uwagę na organizację tej imprezy".

- Byłam od samego początku przeciwna organizacji takich koncertów w tym czasie. W związku z tym wystosowałam do prezydenta Ciechanowa 25 kwietnia, przed koncertami, negatywną rekomendację dla tego typu imprezy

 – oświadczyła szefowa ciechanowskiego sanepidu. Jak wyjaśniła, jej stanowisko wynikało "z zagrożeń zdrowotnych, które są najważniejsze". Dyrektor ciechanowskiego sanepidu przyznała, że jej rekomendacja, dotycząca cyklu imprez "Koncertowanie pod blokami", pozostała bez odpowiedzi ze strony samorządu. A jeszcze niedawno prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński z PSL mówił, że priorytetem dla niego jest zdrowie i życie mieszkańców, dlatego też... zdecydował, że nie przeprowadzi w swoim mieście procedury wyborczej w wyborach na prezydenta RP. 

Jak poinformowała Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku, której podlega ciechanowska Prokuratura Rejonowa, w sprawie cyklu wydarzeń „Koncertowanie pod blokami” nie zostało dotychczas wszczęte żadne postępowanie. Zapowiedziała jednocześnie, iż na obecnym etapie prokuratura zbada okoliczności, w jakich doszło do organizacji imprez w ramach czynności sprawdzających.

- Musimy mieć najpierw informacje o ustaleniach policji, a także dokumenty, dotyczące organizacji imprezy. Na razie będziemy prowadzić czynności sprawdzające. Na ten moment nie zostało wszczęte jeszcze żadne postępowanie

– powiedziała prokurator Śmigielska-Kowalska. Dodała, iż w związku ze sprawą został zabezpieczony monitoring, który musi zostać poddany analizie.

Wczoraj, odpowiadając na pytania dotyczące cyklu "Koncertowanie pod blokami" oraz informacji o nieprzestrzeganiu bezpiecznej odległości wśród publiczności, sierż. szt. Aneta Janowska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie poinformowała, że jednostka ta prowadzi czynności wyjaśniające w tej sprawie.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koncert #Kasia Kowalska #Ciechanów

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo