Obecnie tematem numer jeden jest sprawa wyborów prezydenckich. Czy polskie placówki dyplomatyczne są przygotowane do ich przeprowadzenia?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów za granicą. Podjąłem decyzję o powołaniu komisji wyborczych we wszystkich krajach, gdzie znajdują się polskie placówki dyplomatyczne. Do soboty zarejestrowało się ponad 35 tys. osób. Na razie jednak nie wiemy jeszcze, w jakim trybie i kiedy odbędą się wybory. Czekamy na rozstrzygnięcie tych kwestii przez parlament i na bieżąco śledzimy wydarzenia. Z naszej perspektywy przeprowadzenie wyborów w trybie korespondencyjnym zwiększa możliwość uczestnictwa w nich Polonii. Niektóre państwa, gdzie jest duża liczba Polaków, wykluczają z powodu pandemii wybory bezpośrednie, ale dopuszczają wybory korespondencyjne.

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, komentując spór opozycji z rządem dotyczący wyborów prezydenckich, stwierdził, że Polska zmierza do największego kryzysu po 1989 r. Jak MSZ stara się wyjaśniać, że demokracja nie jest w żaden sposób łamana?
Pojawiające się za granicą głosy dotyczące wątpliwości wokół wyborów prezydenckich w Polsce to rzecz naturalna. Mają one charakter polityczny. MSZ polemizuje z nimi, pokazując, że działamy w granicach prawa i zgodnie z konstytucją. Niedawno – ze względu na zagrożenie koronawirusem – wybory korespondencyjne odbyły się w Bawarii.

Do bojkotu wyborów nawołuje m.in. Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej. Jaki ma to wpływ na postrzeganie Polski w Europie?
Różne osoby mogą zajmować w tej sprawie różne stanowiska i przedstawiać swoje uwagi. Proszę pamiętać, że istotą demokracji jest nie tylko prawo do udziału w głosowaniu, lecz także prawo do nieuczestniczenia w wyborach. Donald Tusk od dawna prezentuje krytyczne stanowisko wobec obecnej władzy, jego wypowiedzi nie są więc zaskoczeniem. Ważne jest, byśmy przestrzegali konstytucji i obowiązującego w tej kwestii prawa, bo tego oczekują od nas instytucje unijne.

Cały wywiad w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"