Na Białorusi wirtualne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Wirtualne obchody święta Konstytucji 3 maja zorganizowała w niedzielę ambasada RP w Mińsku. W konferencji wideo wzięli udział dyplomaci i przedstawiciele organizacji polskich na Białorusi, w tym Związku Polaków na Białorusi i Polskiej Macierzy Szkolnej.

znadniemna.pl

Obchodzimy dziś święto Konstytucji 3 maja, pierwszej konstytucji w Europie i drugiej w świecie – mówił ambasador RP Artur Michalski, dziękując mieszkającym na Białorusi Polakom za udział w uroczystościach, a także za to, że angażują się w pielęgnowanie polskiego języka i tradycji. Dyplomata przypomniał, że dzień wcześniej obchodzony był Dzień Flagi, a także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Mamy na Białorusi spadkobierców tradycji Konstytucji 3 maja – naszych weteranów, kombatantów Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Jest ich niewielu, ale nadal świadczą o ciągłości tradycji.

– mówił konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Z krótkimi wystąpieniami i pozdrowieniami wystąpili także konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Mińsku Piotr Apostolidis i dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński.

Z okazji 3 maja złożyliśmy dziś kwiaty na mogiłach powstańców styczniowych w obwodzie grodzieńskim – wskazała prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Jak podkreśliła, spadkobiercami Konstytucji 3 maja są potomkowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w tym Białorusini i Polacy. Ze względu na pandemię koronawirusa kierownictwo ZPB postanowiło upamiętnić powstańców styczniowych, którzy, walcząc o odzyskanie przez Polskę Niepodległości, mieli w sercach ideały pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji, proklamowanej niedługo przed II rozbiorem Polski.

Te święta majowe są fundamentalne dla naszej tożsamości narodowej, niezależnie od tego, czy jesteśmy poza granicami RP, czy w macierzy. To dodaje nam jedności i siły w odradzaniu polskości na terenie dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

– powiedział prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Stanisław Sienkiewicz.

 

 


Źródło: pap.pl, znadniemna.pl

#3 Maja #Konstytucja 3 Maja #Białoruś #Powstańcy Styczniowi #koronawirus

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo