Wicepremier o Konstytucji 3 Maja: "Dokument, który był szalenie nowoczesny"

Konstytucja 3 Maja była wyrazem zbiorowej mądrości Polaków, a jednocześnie dokumentem, który był szalenie nowoczesny - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że zawsze należy pamiętać o istocie wspólnotowego myślenia Polaków o dobru swojej ojczyzny.

Piotr Gliński
Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Wicepremier Gliński o znaczeniu i roli w historii Polski Konstytucji 3 Maja w 229. rocznicę jej uchwalenia mówił w wywiadzie dla TVP Info. Jak podkreślił, przyjęta w XVIII w. ustawa zasadnicza była bardzo nowoczesna i postępowa.

- To dokument, który był wyrazem zbiorowej mądrości Polaków, a jednocześnie dokument, który był szalenie nowoczesny i taki, na który oczekiwano od lat. On w pewnym sensie regulował różnego typu niedogodności i kłopoty ustrojowe Rzeczpospolitej

 – zaznaczył szef resortu kultury.

Gliński przyznał, że przyjęcie Konstytucji 3 Maja co prawda nie spełniło oczekiwań w krótkim czasie, ponieważ nie uchroniło kraju od zaborów, ale – jak wskazał – bardzo istotną rolę odegrała później pamięć o tym, że mądrość wspólnotowa została przelana na tak ważny dokument i Polaków stać było na zawartych w nim wiele wyrzeczeń.

- Państwo polskie stać było na to, żeby się samoograniczyć, mam na myśli demokrację szlachecką, po to, żeby wprowadzić nowoczesny ustrój, żeby przeznaczyć więcej środków i zasobów, żeby bronić dobra Rzeczpospolitej, a więc ustanowić podatki na wojsko i wiele innych rozstrzygnięć. Zdobyto się na to i to było tak ważne, że pamięć o tym przez lata niosła Polaków w kierunku walki o niepodległość i stawiania dobra Rzeczpospolitej ponad dobrem indywidualnym

 – wyjaśnił.

Dodał, że podobne znaczenie Konstytucja 3 Maja powinna mieć dla współczesnych obywateli. Jak mówił Gliński, pamięć o tym, że Polacy potrafili w obliczu zagrożenia zjednoczyć się i porzucić interesy jednostki i jako priorytet postawić dobro ojczyzny, jest ważne w każdym momencie i dla każdej wspólnoty także we współczesnym świecie.

- Szalenie istotne i ważne jest, żeby potrafić definiować na każdym etapie rozwoju istotny interes Rzeczpospolitej, racje stanu, to, co jest najważniejsze. Żebyśmy pamiętali, że zawsze powinniśmy w pierwszym rzędzie liczyć na siebie – na nasze własne zasoby, naszą wspólnotę, na to wielkie polskie – wliczając Polonię – ponad 40-milionowe społeczeństwo

 – podkreślił wicepremier.

- Jesteśmy dużym, mam nadzieję wciąż mądrym krajem, który powinien czerpać właśnie z takich momentów, które świadczą o tej zbiorowej mądrości Polaków. Konstytucja 3 Maja była właśnie takim zrywem i efektem pewnych procesów, które doprowadziły, że w tym jednym z najbardziej nowoczesnych dokumentów w owym czasie na świecie zawarta została myśl polityczna, do której można było sięgać i wracać

– dodał.

Gliński podsumował, że w Konstytucji 3 Maja przede wszystkim zawarto wspólnotowe myślenie Polaków o swojej ojczyźnie i dobru nadrzędnym, jakim jest Polska.

Obchodzone w niedzielę Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie, po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Konstytucja 3 Maja #Piotr Gliński

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo