W celu zminimalizowania bezpośredniego kontaktu między ludźmi, władze Tatrzański Park Narodowy rekomenduje zakup biletów wstępu do parku drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową tpn.pl oraz aplikacje SkyCash, mPay.

W Tatrach nie trzeba poruszać się w maseczkach, natomiast warto zasłonić usta i nos, kiedy zobaczymy, że wokół jest dużo ludzi

– apeluje TPN. Maseczek bądź chust należy natomiast używać przed wejściem na szlaki - na parkingach i w punktach poboru opłat. Na szlakach, na których dochodzi do największej koncentracji turystów, będą obowiązywały limity wejść, jednak władze parku nie podały szczegółów. Takie limity mają obowiązywać m.in. na popularnej drodze do Morskiego Oka czy w Dolinie Kościeliskiej.

Według zaleceń Tatrzańskiego Parku Narodowego, turyści powinni zachować dystans między sobą i unikać miejsc koncentracji na szlaku i w miejscach odpoczynku. Ponieważ większość punktów gastronomicznych będzie zamknięta, na wycieczki powinno się zabierać własny prowiant.

Infrastruktura turystyczna w górach nie będzie dezynfekowana, dlatego lepiej unikać dotykania barierek, ławek czy stołów bez rękawiczek.

Z uwagi na rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, szlaki turystyczne w Tatrach zostały zamknięte dla turystów już 13 marca, a dla mieszkańców podtatrzańskich gmin - 3 kwietnia.