Święto Narodowe Trzeciego Maja. Światowi przywódcy gratulują i składają życzenia Polakom

Wielu światowych przywódców, w tym prezydent USA Donald Trump, prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier i prezydent Węgier János Áder, przekazali na ręce prezydenta Andrzeja Dudy życzenia z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Listę przywódców, którzy przysłali Polakom życzenia, przedstawiła Kancelaria Prezydenta.

Zdjęcie ilustracyjne
Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

Życzenia i gratulacje dla narodu polskiego z okazji Święta Konstytucji przekazał na ręce prezydenta Dudy m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

- Obok gratulacji, w swojej depeszy prezydent Trump podkreślił, że uchwalona ponad 200 lat temu Konstytucja 3 maja jest przykładem wspólnie wyznawanych demokratycznych wartości, które także i dziś leżą u podstaw bliskich polsko-amerykańskich relacji dwustronnych

 - czytamy.

Kancelaria Prezydenta poinformowała również, że prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier, składając życzenia z okazji Święta Narodowego, "wyraził wdzięczność za swoje dwie ostatnie wizyty w Polsce - 1 września ub. roku w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny oraz 27 stycznia br. w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, podczas których mógł osobiście złożyć hołd wszystkim ofiarom tego najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości".

- Wyraził także nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom ludzkości uda się sprostać bezprecedensowym wyzwaniom jakie stawia nam pandemia koronawirusa

 - dodano.

- Konstytucja 3 Maja ustanowiła trwałe historyczne więzy narodów Polski i Litwy, a zainspirowane nią hasło "za waszą i naszą wolność" inspirowało całe pokolenia do walki o wolność i niepodległość

- przypomniał w swoim liście  prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda.

Prezydent Rosji Władimir Putin z kolei - obok osobistych życzeń zdrowia i sukcesów dla prezydenta Dudy - "przekazał wszystkim obywatelom RP życzenia dobrobytu i rozkwitu".

Okolicznościową depeszę skierował do prezydenta również prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, który "zwrócił uwagę na szczególnie przyjazne więzi pomiędzy Włochami a Polską oraz łączącą oba państwa solidarność".

- Dziękując za wkład 2 Korpusu Polskiego w wyzwolenie Włoch, podkreślił, że tak było zarówno w kontekście historycznym, jak i w obecnych trudnych okolicznościach w związku z pandemią koronawirusa

 - czytamy.

Według informacji przekazanych przez Kancelarię Prezydenta, prezydent Republiki Korei Moon Jae-in wyraził w swoich życzeniach "nadzieję na pogłębienie polsko-koreańskiego strategicznego partnerstwa, również w przeciwdziałaniu negatywnym – w tym gospodarczym – skutkom pandemii COVID-19". "Podkreślił w tym kontekście dobrą rozmowę telefoniczną z prezydentem Dudą i pogratulował przywództwa w zwalczaniu epidemii" - napisano.

- Solidarność swojego państwa i jego mieszkańców z demokratycznymi wartościami zawartymi w Konstytucji 3 maja oraz gotowość do zapobiegania gospodarczym skutkom pandemii SARS-CoV-2

- zadeklarował prezydent Irlandii Michael D. Higgins.

Z kolei prezydent Węgier János Áder podkreślił, że więź między narodem polskim a węgierskim ma długą historię i "widoczna jest również w obecnej, trudnej sytuacji".

- Podziękował prezydentowi Dudzie za niedawną pomoc Polskich Linii Lotniczych LOT w powrocie do ojczyzny 109 obywatelom węgierskim

 - napisano.

W komunikacie poinformowano również, że bezpośrednio, w trakcie ubiegłotygodniowych rozmów telefonicznych, Polacy otrzymali życzenia od papieża Franciszka oraz prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego.

Ponadto życzenia przekazali m.in. prezydent Republiki Singapuru Halimah Yacob, prezydent Republiki Związku Mjanmy Win Myint, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Khalifa Bin Zayed Al-Nahyan, prezydent Republiki Azerbejdżanu Ilham Alijew, prezydent Republiki Łotewskiej Egils Levits, prezydent Republiki Gwinei Bissau General Umaro Sissoco Embaló, król Szwecji Karol XVI Gustaw, król Belgów Filip, sułtan Państwa Brunei Darussalam Haji Hassanal Bolkiah oraz gubernator generalny Związku Australijskiego David Hurley.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Święto Narodowe 3 maja #konstytucja 3 maja #3 maja #Donald Trump #Gitanas Nauseda

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo