W tym roku święta majowe - Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, a także przypadające 2 maja Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, będą obchodzone zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii.

2 maja w Dzień Flagi oraz Polonii i Polaków za Granicą prezydent weźmie udział w tradycyjnej uroczystości podniesienia Flagi Państwowej na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego w Warszawie.

"W tym roku uroczystości tej nie będzie towarzyszył, jak w poprzednich latach, ceremoniał wojskowy"

- zapowiedział prezydencki mister Wojciech Kolarski.

Poinformował, że tego dnia prezydent spotka się w formule wideokonferencji z przedstawicielami organizacji polonijnych z całego świata.

"Prezydent złoży życzenia działaczom polonijnym w dniu święta Polonii, porozmawia o problemach Polaków mieszkających za granicą, ale też będzie miał okazję, aby podziękować organizacjom polonijnym, które w różnych miejscach na świecie włączyły się w walkę z epidemią koronawirusa i pomagają w swoich środowiskach w tej trudnej sytuacji"

- powiedział Kolarski.

Ponadto - poinformował prezydencki minister - w sobotę prezydent weźmie udział w "kameralnej uroczystości w Parku Śląskim w Chorzowie, podczas której z inicjatywy śląskiego samorządu zostaną upamiętnione powstania śląskie".

"Z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie. W zeszłym roku obchodziliśmy rok powstań śląskich a cały czas jesteśmy w okresie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W sobotę w Parku Śląskim wielkie biało-czerwone flagi zawisną na kilkunastometrowych masztach; ta uroczystość odbędzie się z udziałem prezydenta"

- powiedział Kolarski.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.