Tradycyjna uroczystość - dzień wcześniej niż zazwyczaj. Z czego to wynika?

W sobotę, 2 maja, a nie jak tradycyjnie - trzeciego dnia miesiąca - świętować będziemy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski . Skąd ta zmiana? Jak informuje Konferencja Episkopatu Polski, powodem jest fakt, że 3 maja przypada niedziela wielkanocna, a w tę - zgodnie z zasadami - nie można świętować innych uroczystości. "Niedziela" proponuje, by - w związku z pandemią - w ten dzień wystawić w oknie wizerunek Matki Bożej.

fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

"Na prośbę J. E. Stanisława Gądeckiego, Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wyrażoną w liście z dnia 3 kwietnia 2019 r., mocą uprawnień udzielonych tej Kongregacji przez papieża Franciszka, po uważnym zbadaniu prośby, chętnie udzielamy zgody, aby w nadchodzącym roku, tzn. 2020, kiedy to obchodzona 3 maja uroczystość NMP Królowej Polski zbiega się z IV Niedzielą Wielkanocną, uroczystość ta mogła być obchodzona w przeddzień tego dnia, tzn. 2 maja" - czytamy w dekrecie wydanym przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej.

Przesunięcie świętowania uroczystości z 3 na 2 maja, wynika z faktu, że trzeciego dnia miesiąca przypada niedziela wielkanocna, a zgodnie z zasadami, nie mogą być wówczas tego samego dnia obchodzone inne uroczystości liturgiczne. Choć - według tych samych zasad - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski powinna być obchodzona 4 maja, to Stolica Apostolska przychyliła się do prośby Episkopatu o świętowanie w terminie 2 maja.

Tygodnik Katolicki "Niedziela" zaproponował, by w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wystawić w oknach swoich domów i mieszkań wizerunek Matki Bożej. Akcję tę nazwano "Pokaż światu Królową".

- Akcja jest odpowiedzią na prośbę metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, skierowaną do wiernych archidiecezji częstochowskiej w momencie rozpoczęcia pandemii, aby w tych szczególnych dniach umieścić w oknach domów wizerunek Matki Bożej zwłaszcza wizerunek Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, w której Pan dał narodowi polskiemu przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty obraz jasnogórski wsławił niezwykłą czcią wiernych

 – powiedział Polskiej Agencji Prasowej redaktor naczelny "Niedzieli" ks. Jarosław Grabowski.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, episkopat.pl, pap

#Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo