Narodowe Centrum Kultury zaprasza do wspólnego świętowania w sieci Dnia Flagi i rocznicy Konstytucji 3 Maja

W najbliższy weekend obchodzimy w Polsce ważne święta narodowe: 2 maja – Dzień Flagi RP, 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku ze względów bezpieczeństwa będziemy je celebrować w domach. Narodowe Centrum Kultury zachęca do wspólnego świętowania i patriotycznej zabawy poprzez wzięcie udziału w Majówce z #Barwami Wspólnymi. W ramach akcji zachęcamy do udziału w #AkcjiKokarda, Kwaranteleturnieju z Gdzie Bądź, komiksowej zabawie on-line Matecznik, koncercie „Vivat Maj, 3 Maj” transmitowanym z warszawskiego Teatru Palladium, konkursie na temat flagi Rzeczypospolitej oraz do skorzystania z pakietu edukacyjnego #BarwyWspólne.

nck.pl

Filmowa podróż po obrazie mistrza Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” 
Celebrując rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, polecamy animację objaśniającą słynny obraz Jana Matejki  „Konstytucja 3 maja 1791 roku”.

#Akcjakokarda 
Zapraszamy całe rodziny do włączenia się do ogólnopolskiej akcji, polegającej na samodzielnym wykonaniu kokardy narodowej, którą nasi przodkowie przypinali do ubrań w ważnych dla Ojczyzny chwilach. Do jej zrobienia wystarczą rzeczy, które każdy ma w domu: nożyczki, klej, czerwona wstążka lub bibuła, biały papier oraz kółeczko z tektury. Od 30 kwietnia na stronie nck.pl oraz w mediach społecznościowych będzie można obejrzeć film instruktażowy. Wykonanie kokardy należy udokumentować filmem lub zdjęciem, opatrzonym hasztagiem: #AkcjaKokarda #KokardaNarodowa, #BarwyWspólne, zamieszczonym w mediach społecznościowych. Bądźmy razem! 
Instagram NCK
Facebook NCK 

Kwaranteleturniej Gdzie Bądź #BarwyWspólne 
Narodowe Centrum Kultury zaprasza również na jedyny w swoim rodzaju teleturniej live czasów kwarantanny - BIAŁO-CZERWONY Kwaranteleturniej. Pod tym tytułem na kanale YouTube Gdzie Bądź będzie można odnaleźć konkurs wiedzy poświęcony polskim symbolom narodowym i kulturowym. Konkurs będzie prowadzony na żywo na platformie YouTube przez podróżników z kanału Gdzie Bądź, którzy zadadzą uczestnikom prawie 20 pytań. Czas odpowiedzi na każde pytanie to 60 sekund. Dzięki specjalnej aplikacji zostanie wyłoniony zwycięzca. Decyduje wiedza i szybkość! Warto się przygotować! 
You Tube, kanał podróżniczy “Gdzie Bądź”, w poniedziałek 4 maja, o godz. 20.00.

Pakiet edukacyjny #BarwyWspólne
W ramach ogólnopolskiej kampanii #BarwyWspólne przygotowaliśmy interaktywny pakiet edukacyjny, który przekazuje wiedzę o symbolach narodowych i kulturowych oraz kształtuje postawę patriotyczną i obywatelską. Pomaga odpowiedzieć na pytanie: czym jest patriotyzm w XXI wieku? Pakiet poprzez wspólną zabawę pozwala na rozmowę z dziećmi i młodzieżą na temat patriotyzmu. Z #BarwWspólnych można korzystać w domu i szkole, ośrodku kultury. Stanowi doskonałe wsparcie dla nauczycieli, animatorów, edukatorów, osób pracujących z grupami młodzieżowymi i dziecięcymi. 

Matecznik – komiksowa gra on-line
Zapraszamy do udziału w specjalnej internetowej edycji Matecznika – gry edukacyjnej z pakietu #BarwyWspólne. Miłośnikom komiksu, przygody i zagadek proponujemy komiksową podróż przez polską kulturę czasów Leopolda Tyrmanda. Spotkamy tam samego pisarza, którego setną rocznicę urodzin i 35. rocznicę śmierci wspominamy w tym roku, Starszych Panów, Czesława Niemena, Agnieszkę Osiecką i wiele innych postaci współczesnych Tyrmandowi, ważnych dla kultury polskiej XX wieku. Dzieląc się swoimi historiami podpowiedzą uczestnikom zabawy, gdzie znaleźć zaginionego pisarza i przekażą nam kolejne wyzwania. Wszystkie zadania można wykonać on-line w domu, samodzielnie bądź wspólnie z rodziną. Emocje gwarantowane! Już w poniedziałek, 4 maja, zapraszamy na pierwszą wprowadzającą odsłonę, w środę - 6 maja - zamieścimy zadania, zaś od piątku, 
8 maja czekamy na ich realizacje. 

Koncert piosenek i pieśni patriotycznych "Vivat Maj, 3 Maj!” z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uznani artyści (m. in.: Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski, Sylwester Domański, Norbert Smoliński, Miłka Małecka, Dominika Świątek, Paweł Piekarczyk, Bartek Kurowski) 3 maja o godz. 17.30 w warszawskim Teatrze Palladium zaprezentują utwory patriotyczne w nowych, premierowych interpretacjach, przygotowanych przez Artur Grudzińskiego - aranżera, pianistę i dyrygenta. Usłyszymy pieśni, które towarzyszyły Polakom w walce o wolność naszego kraju, innych narodów oraz na emigracji. Koncert łączy pokolenia i upamiętnia polskie dziedzictwo. Transmisja online koncertu z Teatru Palladium rozpocznie się o godzinie 17.30, 3 maja na stronie Fundacji Niezależne Media 2020 roku. 
Link do koncertu: https://fundacjaniezaleznemedia.pl/.

Konkurs z okazji Dnia Flagi
NCK wspólnie z harcerkami i harcerzami z hufców ZHP Sieradz i Zduńska Wola oraz redakcją rozgłośni regionalnej Nasze Radio 104.7 FM zaprasza na "Tydzień z Biało-Czerwoną". Codziennie, poczynając od poniedziałku 27 kwietnia do 2 maja można odpowiedzieć na pytania dotyczące Dnia Flagi RP oraz symboli narodowych i wygrać nagrody. Od poniedziałku 27 kwietnia do piątku 2 maja pytania będą zadawane w godzinach 12.00-17.00, natomiast 2 maja w godzinach 8.00-14.00 na antenie i stronie internetowej Naszego Radia 104,7 fm

 

 


Źródło: nck.pl

#Święto Flagi #Konstytucja 3 Maja #Narodowe Centrum Kultury #akcje w sieci #koronawirus

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo