W informacji przekazanej PAP, Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik podkreślił, że nowa aplikacja jest wyjściem naprzeciw potrzebom wiernych Kościoła katolickiego w związku z trwającą pandemią i trudnościami związanymi z możliwością gromadzenia się.

- Otrzymywaliśmy prośby od pielgrzymów, którzy korzystali z naszej aplikacji podczas pielgrzymek oraz z różnych grup wspólnotowych, o stworzenie takiego narzędzia, które umożliwi im modlitwę bez potrzeby wychodzenia z domu i spotykania się, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia wspólnoty. Rozumiejąc to doskonale, stworzyliśmy narzędzie, które ułatwi odmawianie różańca w ramach jednej grupy modlitewnej

– powiedział prezes Kanownik.

- Każdy użytkownik po zalogowaniu się do aplikacji i kliknięciu ikonki opisanej jako "Różaniec", może modlić się indywidualnie lub stworzyć własną grupę różańcową. Narzędzie pozwala zaprosić za pomocą wiadomości e-mail maksymalnie czterech innych użytkowników aplikacji. W ten sposób grupa może liczyć łącznie pięć osób

 - poinformowano.

Zaznaczono, że funkcjonalność Bonafide umożliwia odmawianie w ramach takiej wspólnoty, np. po jednej tajemnicy różańca przez każdą z osób, zgodnie z kolejnością wyznaczoną przez organizatora grupy. "Aplikacja za pomocą powiadomienia na smartfonie poinformuje osobę, gdy będzie jej kolej na odmówienie części różańca. Kiedy skończy, aplikacja poinformuje o tym pozostałych uczestników grupy modlitewnej i wskaże kolejną osobę z grupy do odmówienia następnej cząstki modlitwy różańcowej" – tłumaczą pomysłodawcy nowej aplikacji.

Bonafide to aplikacja stworzona z myślą o polskich pielgrzymach wędrujących do miejsc kultu, w tym w szczególności na Jasną Górę. Pokazuje ona nie tylko trasę wędrówki, ale również zawiera zbiór modlitw, pieśni oraz czytań. Każdy użytkownik może też dodać opis poszczególnych miejsc oraz zdjęcia. W ubiegłym roku aplikacja została wykorzystywana przez pątników 28 diecezjalnych pieszych pielgrzymek. Swojego wsparcia udzieliła Konferencja Episkopatu Polski.