„Z przykrością odnotowaliśmy niesprawiedliwą i jednostronną wypowiedź byłego ministra spraw zagranicznych Litwy Antanasa Valionisa, który w nagraniu wideo na stronie (stacji) TV3 sugerował, że Polska może wyjść z UE

 - napisała ambasada Polski w Wilnie na swej stronie na Facebooku.

Ambasada we wpisie zamieszczonym we wtorek wieczorem wyraziła opinię, że „takie wypowiedzi prowadzą do wbijania klina pomiędzy strategiczne partnerstwo Polski i Litwy i działają na korzyść tych podmiotów, które widzą pożytki w podziałach między członkami UE i NATO”.

„Wypowiedź pana Valionisa oparta jest na błędnych interpretacjach i przeinaczaniu faktów” - ocenia polska placówka w Wilnie i podkreśla, że „Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i aktywnie uczestniczy w dyskusjach nad reformą wspólnoty i zwiększeniem skuteczności jej działań, z poszanowaniem narodowej specyfiki”.

We wpisie ambasada zaznacza, że „kluczową wartością dla Polski jest solidarność #EUSolidarity między członkami UE, czemu polski rząd daje wyraz w trakcie pandemii COVID-19, kiedy organizuje pomoc humanitarną dla Włoch i Hiszpanii i konsultuje z innymi państwami, w tym Litwą, zwalczanie koronawirusa”.

Polska placówka przypomina, że premier Mateusz Morawiecki niejednokrotnie mówił w odniesieniu do „pojawiających się idei dotyczących wyjścia Polski z UE”, że w Polsce „w obozie rządzącym nikt o takim scenariuszu nie mówi i nie myśli”, „polexit jest równie niemożliwy, jak np. germanexit”, a „Polacy są jednym z najbardziej prounijnych społeczeństw”.

Ambasada RP cytuje też wypowiedź polskiego premiera, że „bilans 15 lat Polski w Unii Europejskiej jest bardzo pozytywny”, a „w sferze symbolicznej w 2004 roku przypieczętowano zakończenie powojennego podziału w Europie”. „Przypieczętowano, bo pamiętajmy, że pięć lat wcześniej wstąpiliśmy do NATO. W wymiarze politycznym mamy podstawy bezpieczeństwa, stabilności i wymiany poglądów przed najważniejszymi decyzjami” - czytamy na Facebooku polskiej ambasady.

W ubiegły piątek na stronie internetowej litewskiej prywatnej stacji telewizyjnej TV3 ukazał się komentarz Valionisa, w którym dyplomata wskazuje, że „w Europie narasta debata na temat tego, czy Polska w dłuższej perspektywie pozostanie w Unii Europejskiej” i że nie wykluczają tego także niektórzy europejscy politycy, „którzy zauważają w Polsce wyraźne umacnianie się tendencji autorytarnych”.

Valionis w swym komentarzu ocenia, że „w Polsce rozpoczęła się walka rządzących nie tylko z opozycją, ale też z instytucjami Unii Europejskiej”.

Antanas Valionis w latach 1994-2000 był ambasadorem Litwy w Polsce, a w latach 2000-2006 sprawował stanowisko ministra spraw zagranicznych Litwy.