Episkopat odpowiada ws. apelu dotyczącego wyborów. "Ma na celu dobro Polaków"

Dzisiejszy apel Rady Stałej Episkopatu o wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego wyborów prezydenckich ma na celu dobro wspólne Polaków, a nie wspieranie jakiejkolwiek ze stron sporu politycznego - podkreśla Episkopat.

zdjęcie ilustracyjne
By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38560485

"Należy podkreślić, że dzisiejszy apel o wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego wyborów prezydenckich ma na celu dobro wspólne Polaków, a nie wspieranie jakiejkolwiek ze stron sporu politycznego" - podkreśla Episkopat we wpisie zamieszczonym na Twitterze.

Wcześniej we wtorek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zwróciła się z apelem do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko dotyczące wyborów prezydenckich.

Biskupi zaznaczyli, że Kościół nie ma mandatu, by uczestniczyć w czysto politycznych sporach na temat formy, czy terminu wyborów, a tym bardziej, by opowiadać się za tym lub innym rozwiązaniem.

- Misją Kościoła w takiej sytuacji jest jednak zawsze, pełne życzliwości, przypominanie o szczególnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności, jaka spoczywa na uczestnikach życia politycznego

 – czytamy w apelu Rady Stałej KEP.

- Doceniamy dotychczasowe zaangażowanie władz państwowych i samorządowych. Życzymy odpowiedzialnym za rządy naszym państwem, aby potrafili opracować i wdrożyć najodpowiedniejsze mechanizmy w celu rychłego pokonania epidemii. Przypominamy, że racją istnienia każdej władzy jest troska o dobro wspólne, które obejmuje "całokształt takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć swą własną doskonałość" (Jan XXIII, Mater et Magistra)

 - napisali biskupi.

Rada Stała KEP prosi w apelu odpowiedzialnych za Polskę o to, "aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów".

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Episkopat

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo